ENERJİDE YANILTAN BEKLENTİ

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - CEM AŞIK / SANKO ENERJİ BAŞKANI

15 BİN MEGAVATLIK ARZ FAZLASI

Enerji sektöründe, elektrik üretimine ilişkin kapasite fazlası durumu yaşanıyor. Şu anda 71 bin megavat civarında bir kapasite bulunuyor. Eskiyen santraller ve arz güvenliği de hesaba katıldığında bugün itibarıyla 10-15 bin megavat fazla olduğu düşünülebilir. Türkiye’nin ekonomik büyümesinin 2012 öncesi dönemdeki hızıyla devam edeceği varsayımıyla yapılan yatırımlar neticesinde bu durum ortaya çıktı.

YATIRIMLAR BOŞA MI GİTTİ?

Yatırımlar tam anlamıyla boşa gitmese de arz-talep dengesizliği hemen fiyatlara yansıdığından yatırımların geri dönüş süreleri çok uzuyor ve bazıları fizibıl olmaktan çıkıyor. 10 bin megavat civarında üretimin planlanandan erken emekliye ayrılması söz konusu olabilir. Bunların içinde nispeten yeni olan fakat değişen teknoloji nedeniyle verimliliği düşük kalmış termik yatırımları da mevcut.

ZARARINA ÇALIŞIYOR

Kapasite fazlası fiyatlar üzerinde düşürücü bir etki, yaptığından, santraller yıl içinde çalışmaları öngörülen süreler boyunca çalışamıyor ve zararına çalışıyor. Bunun sonucunda fizibiliteleri bozuluyor ve bazılarında kredi geri ödeme problemleri oluşuyor. Enerji yatırımlarının finansmanları dolar bazında olduğundan ve satış iç piyasada TL üzerinden yapıldığından, şirketler üzerinde ciddi bir kur riski ve kaybı da bulunuyor.

DENGEDE SIKIŞMA

Düşük büyüme hızlarının devam ettiği ve eskiyen yap işlet santrallarının devreden çıktığı varsayımları ile 2019 yılında arz-talep dengesinde bir sıkışma olacağını hesaplıyoruz. Bizler satış portföylerini optimize ederek ve risk yönetimi metodolojilerini yaygınlaştırarak geliri maksimize etmeye çalışıyoruz. Doğal olarak verimliliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi tarafında da çalışmalar yapılıyor. Ancak bunların yanında, yatırımların ertelendiğini ve iptal edildiğini de görüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.