“YERLİ ÜRETİCİ REKABET AVANTAJINI KAYBEDİYOR”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - ALİ PANDIR / ERDEMİR YÖNETİM KURULU BAŞKANI

TÜKETİM YAVAŞLADI

Dünya çelik tüketimi son 5 yılda önceki yıllara göre yavaşladı. 2015 ve 2016 yıllarında da yıllık bazda yüzde 1’in altında büyüme olması bekleniyor. Dünyada yaklaşık 600 milyon ton kapasite fazlası olduğu hesaplanıyor. Çelik üretiminin yüzde 50’sini gerçekleştiren Çin’de 300 milyon ton atıl kapasite bulunuyor ve son yıllarda Çin’deki tüketimin üretimin altında kalması çelik sektörü üzerindeki baskıyı artırıyor. Bu durum da global atıl kapasitenin giderek artacağına işaret ediyor.

İTHALAT YAPILDI

Ülkemizde ise tüketimin tamamını karşılayabilecek kapasite bulunmasına rağmen 2014 yılında tüketilen yassı çeliğin yarısından fazlası ithalat yoluyla karşılandı. Buna bağlı olarak ülkemizdeki yassı çelik tesislerinin kapasite kullanım oranları yüzde 59 seviyesinde kaldı. Dünya Çelik Birliği’nin (WSA) araştırmalarına göre çelik sektöründe yaşayabilirlik sınırı olarak belirlenen kapasite kullanım oranı yüzde 75. Bu kadar düşük kapasite kullanım oranı sektörel anlamda sağlıklı bir durum yaratmıyor.

DÜŞÜK FİYATLAMA

Yüksek kapasitesi bulunan ve aynı zamanda düşük fiyatlama yapan Çin, Rus ve Ukraynalı üreticiler arz fazlalarını ihraç ediyor. Yabancı üreticilerin tesisleri tam dolu çalışırken başta ülkemiz olmak üzere yerli çelik üreticileri kapasitelerini kullanamıyor ve düşük fiyatlı ithal ürünlerle rekabet avantajlarını kaybediyor.

İSTİHDAM KAYBI

Bu da zarar gören ülkelerin potansiyelini kullanamamasına, katma değer ve istihdam kaybı yaşamalarına yol açıyor. Yapılan projeksiyonlarda küresel arz talep dengesinin en erken 2020 sonrası oluşabileceği hesaplanıyor. En büyük kapasite fazlasının bulunduğu Çin’de çevresel faktörler gibi nedenlerle devlet yönetimi altında tesis kapanmaları bu süreci hızlandırabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.