“KRİZ EN AZ 3 YIL SÜRECEK”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - KAAN KAVALOĞLU / LİMAK TURİZM GRUBU BAŞKANI

800 BİN TURİSTE İHTİYAÇ VAR

Otelcilik sektöründe maalesef bir arz fazlası var. Her yıl 20-25 bin yatak ilave yatırım olarak sektöre giriyor. Bu kapasitenin büyük bir kısmı resort bölgelerde ve Antalya’da hayata geçiyor. Sadece Antalya’da devreye giren 20 bin yatak için ülkemize yaklaşık 800 bin ilave yerli yabancı turistin gelmesine ihtiyaç var.

DURUM PARLAK DEĞİL

Özellikle 2015 için ana pazarlarımızdan biri olan Rusya’da yaklaşık yüzde 30’luk bir daralma olduğunu göz önünde bulundurursak turizm açısından durumun hiç de parlak olmadığını söyleyebiliriz. Bu durumdan daha az zarar görmek için otellerin fiyat indirimine gitmesi durumu daha da zorlaştırıyor.

İÇ PAZARA YÖNELİŞ

Turizm sektörü kriz ortamında daha az kâr elde etmeyi göze alabilse bu durumun olumsuz etkilerini 2 yıl içinde atlatabilecekken şu anda kriz en az 3 yıl sürecek gibi gözüküyor. Böylelikle sektör dengeye ancak 2018 yılında oturacak. Biz pazarlama faaliyetlerimizi artırarak iç pazara ve yeni pazarlara yönelerek bu durumu hafifletmeyi başardık. Kapasite fazlası her sektörde dengeleri değiştiriyor. Örneğin makarna sektöründe şirketler, fabrikasını işler durumda tutmak için maliyetine ve hatta maliyetin altına satış yapabiliyor. Bu durumun sürdürülebilir olmadığını belirten Barilla CEO’su Güneş Karababa, “Sektörde değer yaratmaktan çok, tamamıyla fiyat rekabetine dönen bu tür durumlarda, bilhassa küçük üreticiler çok zarar görüyor” diyor.

Turizmde artan oyuncu sayısı ve kapasiteyle birlikte rekabet fiyata odaklanıyor. Gloria Hotels Genel Müdürü Mutlu Sağsözlü, fiyat savaşları nedeniyle gelirlerin ve kalitenin de düştüğünü söylüyor.

Yalıtımda kapasite fazlası haksız rekabet ve kayıt dışılığı tetikliyor. İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, “Pazardan pay kapmak isteyen her şirket, fiyatta rekabetçi olabilmek için kaliteye ve kayıt dışılığa kadar uzanan olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliyor” diye konuşuyor.

SIO Automotive Genel Müdürü H. Kemal Görgünel de kapasite fazlasından kaynaklanan üretimlerin çok ucuz fiyatla pazara sunulduğunu, sırf elindeki hammaddeyi paraya çevirmek isteyenlerin yaklaşımından dolayı piyasadaki fiyat dengesinin tamamen bozulduğunu ifade ediyor. Plastik sektörü oyuncuları da kapasite fazlalığı nedeniyle artan rekabetle karşı karşıya.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, haksız rekabetin ya-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.