“KORUMA ÖNLEMLERİ GETİRMELİYİZ”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

AB PAZARININ ETKİSİ

Türkiye ev tekstili sektöründe 2 – 3 yıl öncesine kadar elimizdeki makine parkını tam kapasite kullanabilirken; son 1 yılda kapasite kullanım oranımız yüzde 60’lara geriledi. Yaşanan atıl kapasite sorununun sebeplerini birkaç ayrı başlıkta inceleyebiliriz. Öncelikle sektörümüzün en fazla ihracat yaptığı bölge olan AB ülkelerinde talep daralması oldu. Buna ilave olarak yakın coğrafyamızda yaşanan siyasi belirsizlikler, ekonomiyi etkiledi.

SİYASİ GERİLİM ETKİLEDİ

Üretimimizin önemli bir kısmını ihraç ettiğimiz Rusya ve Ukrayna’nın içerisinde olduğu siyasi gerilim, İran, Irak ve Suriye’de yaşanan siyasi istikrarsızlık ihracatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Bu olumsuz durum da atıl kapasite oluşmasına neden oluyor. Bir başka neden, kontrolsüz ithalat. Türkiye’de üretilebilecek ürünlerin, başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerinden ithal edilmesi, sektörümüze zarar veriyor, haksız rekabet yaratıyor, atıl kapasite oluşmasına neden oluyor.

İÇ PİYASA KÜÇÜLDÜ

Son zamanlarda iç piyasada yaşanan küçülmeyi de başka bir etken olarak söyleyebiliriz. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği olarak bu konuda çeşitli çalışmalarımız mevcut. Örneğin kapasite kullanım artışı teşvik edilebilir. Tüm üretici ülkelerin yaptığı gibi Türkiye’de üretim kabiliyeti olan mallar için koruma önlemleri getirmeliyiz. edilmesi gerekecek gemi sayısı artacaktır” diyor. Ancak bunun zamanını şimdiden öngörebilmenin hayli zor olduğunu da sözlerine ekliyor. Bakliyat sektöründe bir konsolidasyon beklentisi var. Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, 3-5 yıllık orta vadede bu konsolidasyonun hızlanacağını, birçok şirketin eleneceğini ve atıl kapasite sorununu kendiliğinden çözüleceğini düşünüyor. Hızlı tüketim sektörü için Evyap’ın öngörüsü 2-3 yıl içinde kapasite fazlasının bir dengeye ulaşacağı yönünde. Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, gelecek yılın ortalarından itibaren normalleşme bekliyor. Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı ise geleceğe yönelik iyimser değil. “Kapasite fazlasının bugünün şartlarında dengeye ulaşması mümkün görünmüyor. Ancak global krizin çözülmesi halinde dünya standartlarında üretim yapanlar ihracat yaparak kapasitelerini dengeleyebilir” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.