“BAŞKANI AİLE DIŞINDAN SEÇTİK”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - Güriş’in hala esas beyni İdris Bey’in kendisi. Hala ne iş verseniz yapar, yeni bir proje için teklif hazırlar. Cin gibidir… Madenciliğe ve çimento sektörlerine giriş de onun fikriydi. Yeni sektörlere çok açıktır. Babam onursal başkan olduktan sonra holdi

ve tahsilat riski yok. Finansman kolay ve yapılabiliyor. Bu nedenle enerjide yatırım arayışlarımız devam ediyor. Hem satın alma hem yatırım planlarımız var. Satın almada önceliğiniz ne? Satın almada hidroelektrik dışında santral bakmıyoruz. Şu anda hidroelektrikte 5-6 santralle pazarlık halindeyiz. Bölge sınırlamamız yok. Bizim için önemli olan kârlı ve verimli olması.

Jeotermal, rüzgar gibi diğer enerji santrallerini ise kendimiz yapmayı tercih ediyoruz. Yurtdışındaki santraller de radarınızda mı? Yurtdışında da enerjideki satın alma fırsatla-

90 YAŞINDA İŞİN BAŞINDA

Babam İdris Yamantürk, holdingin onursal başkanı olarak görev yapıyor. Bugün 90 yaşında olmasına rağmen hepimizden daha erken işe gelir. Her gün saat 8:30’da işte olur, öğleden sonra ayrılır. Son dönemde yeni hobisi madencilik oldu.

YENİ SEKTÖRLERE AÇIK

SEÇİMİ NASIL YAPTIK?

rına bakıyoruz. Yurtdışında hidroelektriğin dışında bitmiş rüzgar santrali de satın alabiliriz. Yurtdışında hangi bölgelere bakıyorsunuz? Beyaz Rusya’da rüzgar enerjisinde kendi ölçüm direğimiz dikili. Hırvatistan’da da santral bakıyoruz. Yurtdışında alım garantileri Türkiye’den yüksek olan ülkeler var. Özellikle Hırvatistan ve Rusya’da fiyatlar Türkiye’den daha yüksek. Enerjideki hedefiniz nedir? Öyle spesifik bir hedefimiz yok. Gücümüzün yettiğince yatırımlara devam edeceğiz. Grup olarak odaklandığımız temel alan enerji. Güneş enerjisiyle de yakından ilgileniyoruz. Güneş enerjisinde de yer ve trafo bakıyoruz. Uygun bir yer ve trafo bulursak güneş enerjisi yatırımı yapacağız. Enerjide en avantajlı yatırım hangisi? En avantajlısı kesinlikle jeotermal. Elektriği ısıdan alıyoruz. Ancak her yerde olmadığından ve bizim olduğumuz bölgeyle limitli olduğundan enerjinin diğer alanlarındaki yatırımlarımız devam ediyor. Sonuçta bu sektörde büyümek istediğimiz için enerjinin daha az kârlı olan diğer alanlarına da giriyoruz.

Enerjide yatırımcılar fiyatlardan dolayı sıkıntı yaşadı. Siz ne düşünüyorsunuz?

2014 enerji sektörü için sıkıntılı geçti. Kuraklıktan dolayı istediği üretimi yapamayan hidrolektrikçiler santrallerini satmaya başladı. Dövizin yükselmesiyle elektriği TL ile satmayı tercih edenler pişman. Bir de Türkiye’de sanayi üretimi azaldığından enerjide arz fazlası oluştu. Tabii bunların hepsi elektrik tüketimine yansıyor. Ancak bizim satışlarımızın hepsi devlete ve döviz üstünden olduğu için memnuniyetimizi koruyoruz.

Holding içinde enerji sektörünün payı ne

oldu?

Eskiden gelirlerimizin yüzde 65’i taahhüttü. Ancak şimdi bu oran yüzde 40 seviyelerine kadar indi. Enerjinin payıysa yüzde 25 oldu. Cironun yüzde 35’i de sanayi grubundan geliyor.

Turizm ve madencilik yatırımlarınız ne durumda?

Turizmin payı çok küçük. Turizmde yeni bir yatırım planımız yok. Madenciliğe daha başlamadık. Ruhsatları aldık, araştırma çalışmalarımız devam ediyor.

Grup olarak enerjiye yönelmeniz nasıl bir avantaj sağladı?

Bir adım ilerledik, farklı ve kârlı sektörlerde var olduk. İnşaat işlerimiz Libya’da çok ağırlıklıydı. Libya’nın bu durgunluğu sırasında enerji işlerimizin bize çok büyük katkısı oldu. Bilerek enerjiye girmedik ancak sonuç başarılı oldu.

Sanayide de yatırımınız var. Bu alanda yeni

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.