“PİYASANIN EN İYİ KADROSUNA SAHİBİZ”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

UZUN SOLUKLU

Her şeyden önce markaya yatırım uzun soluklu bir süreç. Bir markanın kimliğini ve ruhunu oluşturmak gerçekten çok sabır istiyor. Pazar stratejilerini doğru uygulayabilmek için de çok sistemli çalışmak gerekiyor. Ben burada yalnız değilim, biz gerçekten çok iyi bir ekibiz. Kardeşim Haldun Orakçıoğlu olsun, Osman Arar olsun ve diğer üst düzey arkadaşlar olsun bence piyasanın en iyi kadrosuyuz. uyguluyoruz. Geçen yıl 5 mağaza açtık, bu yıl da 3 mağaza daha açacağız. Rusya’da bu yıl yeni açılacaklarla mağaza sayımız 15’e çıkacak.

Yakın coğrafyada Azerbaycan’da çok güzel lokasyonlarda mağazalarımız var. İran’da, Lübnan’da, Mısır’da, Kıbrıs’ta ve Ermenistan’da bile varız. Yani bu coğrafyanın içerisinde kendi segmentimizde en fazla tercih edilen ve marka bilinirliği en fazla olan biziz.

Peki, yurtdışında en çok nerede mağazanız

var?

BÜYÜK HEDEF

Şu anda büyük hedef, markalarımızla dünyanın önde gelen pazarları rı Londra, New York ve Paris’te tamamen kendi adımıza kurduğumuz ve yönettiğimiz altyapımız ve sistemimizin olması. O ülkelerde son derece etkin olmak. Bunlar için de tabii ki bir süreç ve birikim gerekiyor. Yoksa o ülkelerde pazara girdiğiniz zaman çok küçük reklam ve tanıtımlarla rastgele lokasyonlarla etkin olmanız mümkün değil. Biz artık girdiğimiz ülkede o ülkenin en önemli lokasyonlarına balyoz gibi inmek istiyoruz. Yoksa kenarda köşede bir tane mağaza açılmış, sırf iş yapmak için yapılmış, artık bu bizim yöntemimiz değil. Şu anda Romanya ve Rusya’da. Neden Romanya ve Rusya’ya yoğunlaştınız? Pazar araştırmalarını yaptık ve kendi segmentimizde SWOT analizi, rakip analizi yaptık, pazardaki gelişmeleri dikkate aldık. Daha sonra da bir şekilde orada bir sistem değiştirdik, kendi şirketlerimizi kurduk. Daha önce belki yurtdışına açılım yaparken hedefimiz bir ya da iki mağaza açmaktı ama şu anda seçtiğimiz pazarda ilk yıl mutlaka 5, ikinci yıl 10 ve daha sonra daha fazla mağaza açabileceğimiz ülkelere gidiyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.