PARA KAZANMA STRATEJİMİZ “FARKLI MARKA OLMAK”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - Mesela diyelim ki orta boylu, kilolu bir arkadaşımız bizim kalıplarımızı giydiği zaman biz onu kesinlikle en az yüzde 20 daha zayıf, en az 5-6 santim daha uzun gösterebiliyoruz. Herkesin olmak istediği şey bu… Bunun farkında olan kadınlar da bize “Neden

kadar bir pazar potansiyeli bekliyor. Bunun dışında da bizim en fazla üzerinde durduğumuz şey; dünyada bu işi yapan moda profesyonelleriyle iş yapmak. O yüzden sadece mağaza açmak değil, farklı stratejilerimiz var. Yani dünyadaki department store’lar için farklı bir konseptimiz var, üst segmentte multi brand ürün satan şirketler için ayrı bir stratejimiz var. Aynı zamanda zincir mağazalar portföyü olan farklı gruplar var. Dünyada artık çok büyük gruplar markaların temsilciliklerini alıp, zincir mağazalar yapıyor. Ama şu anda en çok radarımızda olan bölge Körfez, bunu net söylüyorum. Körfez bölgesinde çok önemli gruplarla şu anda yaptığımız anlaşmalar, işbirlikleri var. İş planlarımızı ortaya koyduk, önümüzdeki dönemlerde de bunu hayata geçireceğiz. Somutlaşan şeyler var mı? Katar’da dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan “Mall of Qatar” için şimdiden yerimizi netleştirdik. Bunun dışında da Çin’de çok büyük bir grup bizimle beraber çalışmak istiyor ve ekibinin bir kısmı da şu anda bizim mağazalarımızda öğrenme sürecinde. O grupla da Çin’de etkin olma konusunda yaptığımız bir anlaşma var.

5 yıllık süre içinde ülke sayısını kaça çıkar- İYİ Para kazanmak için işinizi iyi ve farklı yapmak öncelik olmalı. Bunu yaptığınız zaman zaten para kazanma şansınız olabiliyor. Yoksa ben sadece pazar kazanayım derseniz onu bir iki sezon kazanırsınız. Ama daha sonra para kazanma şansınız yok.

OLAN KAZANIR

BÜYÜLÜ KALIP

Bizi en farklı kılan şey özellikle “magic kalıp” dediğimiz kalıplarımız. Bu konuda inanılmaz yoğun çalışan bir ekibimiz var. Bugün iddia ediyoruz her farklı bedene göre, bizim onu şık, enerjik ve iyi gösteren kalıplarımız var.

HERKESİN HAYALİ

FARKLI SEGMENT

MARKANIN RUHU

mayı düşünüyorsunuz?

5 yıl içerisinde tahmin ediyorum 70’in üzerinde ülke olacak. 250’nin üzerinde de yurtdışı mağazası açmayı planlıyoruz. Toplamda ise mağaza sayısını 600’ün üzerinde planlıyoruz.

Lider olmaya yaklaştığınız lokasyonlar nereler?

İddialıyız. Biz dünyayı global düşünüyoruz. Kendi segmentimizde global olarak akla gelen ilk 5 markadan biri olmak 5 yıl içindeki hedefimiz. Bunu rahatlıkla başarabileceğimize inanıyoruz. Aynı zamanda grubun şemsiyesi altında birçok dünya markasıyla yapılan işbirlikleri ve ortaklıklar öngörüyoruz. Ülke olarak da Romanya, Rusya Almanya, Hollanda bizim için önemli pazarlar. Yurtdışı pazarlar için stratejiniz nedir? Her ülke için çok iyi araştırma yapmak lazım. Aynı zamanda o pazarda deneyimi olan bir de ekibiniz olması lazım. Çünkü, ülkenin DNA’sını çözmek bir süreç gerektiriyor, kolay değil. Burada ezberlerle gittiğiniz zaman doğru bilinen yanlışlar yapabiliyorsunuz. Yani ülke müdürlerinizin çok iyi olması lazım. Bunların da sadece bir çalışan değil aynı zamanda EBITDA’ya ya da kârlılığa katkıları ölçüsünde bir pay almaları gerekir diye düşünüyorum.

Global olmaya giden yol sizin için nereden geçiyor?

Biz daha önce kendimizi müşterinin yerine koyuyor ve diyorduk ki “Niçin alsın?” Şimdi de diyoruz ki “Niçin almasın?” Çünkü, kendimizi bugün dünya markalarıyla karşılaştırıyoruz, mesela Harrods’ın erkek katına gidiyoruz. İnanın ben satın alacak ürün bulamıyorum. Çünkü, karşılaştırdığınız zaman ya kalıbıyla ya kalitesiyle ya da fiyatıyla ilgili mutlaka avantajlı olduğunuzu görüyorsunuz.

Yine de uzun dönemde hedefimizde ABD var. Ama ABD ile de şu serbest ticaret anlaşmasını mutlaka halletmemiz lazım. Çünkü hala yaklaşık olarak yüzde 18-20 KDV’nin dışında gümrük var. Pazara girmeyi zorlaştıran unsurlar bunlar.

Cironuzun yaklaşık yüzde kaçı yurtdışından geliyor?

Şu anda perakende fiyatlarıyla bakarsak yüzde 30-35’i. Ama buradan çıkış fiyatlarıyla bakarsak yüzde 17-18 diyebiliriz. 2015 sonu için ciro hedefiniz nedir? Geçen sene ciromuz 320 milyon TL’ydi. Bu seneki hedefimiz 400 milyon TL. Ama bunu aşacağımızı öngörüyoruz. Çünkü bu hedefi koyarken yüzde 25’lik bir büyümeyi öngörmüştük. Ama şu anki performansımız bundan çok daha iyi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.