“AÇIK POZİSYONLARI YÜZDE 90 İÇ KAYNAKLA KARŞILIYORUZ”

Capital (Turkey) - - YÖNETİM - OSMAN TÜZÜN

ANA STRATEJİ

Açılan pozisyonların içeriden terfi ile kapatılması ana stratejimiz. Son yıllarda en çok üzerinde durduğumuz konu çalışan bağlılığı. Çalışan bağlılığı ölçümlerini yıllık gerçekleştiriyoruz. Burada en önemli değerlendirme maddelerimiz arasında kariyer süreçleri yer alıyor. Hedefimiz çalışanlarımızın bu konudaki memnuniyetini sürekli artırmak.

KARİYER HARİTASI

Açılan pozisyonların yüzde 90’ını içerden adaylarımızla kapatıyoruz. 2014’te 2.400 çalışanımızı terfi ettirdik. Göreve özel kariyer haritaları tanımladık. Bu haritalar ile şube, bölge ve birim görevlerinin kendi içinde ve birbirleri arasında geçiş yapabileceği görevler, geçiş tipleri ve kriterler belirlendi. Çalışanlarımız bir göreve terfi için sahip olmaları gereken yetkinlikleri ve ön şartları bu sistemden şeffaf olarak inceleyebiliyor.

ADAY HAVUZLARI

Doğru atamaların yapılmasını sağlamak üzere İK birimi içinde 30 kişilik Planlama ve Kariyer Danışmanı ekibi yer alıyor. Bu ekip iç terfiler için gerekli olacak aday havuzlarını oluşturuyor ve çalışanlara yerinde ziyaretlerle kariyer danışmanlığı yapıyor. Boş pozisyonlar için aday havuz sistemi kullanıldığı gibi kariyer fırsatları yayınlanarak çalışanların başvuru yapması sağlanıyor. giden ya da gelen transferlerle farklı kültürlerle çalışma deneyimi sunularak bu yöndeki yetkinliklerin gelişimi hedefleniyor” deniyor.

Pfizer ve Mercedes-Benz Türk de terfi olanaklarının yanı sıra global şirket olmalarının yarattığı avantajla çalışanlarına çok çeşitli coğrafyalarda, çeşitli kariyer olanakları sunuyor. P&G Türkiye ve Kafkasya İK Direktörü Bilgehan Ergenekon Bilen, “Yıllık ortalama iç transfer sayısı 100. Şu anda da 100’e yakın Türk çalışanımız yurtdışında görev yapıyor” diyor. Şirket adayları daha üniversiteden yeni mezun oldukları aşamada geleceğin liderleri olarak işe alıyor ve 2-3 yılda bir ilgi alanları ve iş ihtiyaçlarına bağlı olarak sürekli departmanlar içi/arası rotasyona tabi tutuluyorlar.

Mercedes-Benz Türk’te ise performans yönetimi sistemi kapsamında yurtdışı şirketlerine yapılan transferler

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.