YÖNETİMDE YOĞUNLAŞMA

Capital (Turkey) - - YÖNETİM - Yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığı Akbank ise 2014’te, terfiler dışında yaklaşık 2.000 çalışanına kariyer fırsatı yaratırken, şube müdürlüğü kadrolarının yüzde 90’ından fazlası banka içinden gelmiş. Akbank İnsan Kaynakları ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdü

ve rotasyonlar bireysel gelişim planlarına dahil ediliyor. Hem uzman hem yönetici seviyesinde gerçekleşen iç transferleri desteklediklerini belirten Mercedes-Benz Türk İK Müdürü Salih Ertör, “2014’te yaklaşık olarak 150 görev değişikliği yapıldı; bu doğrultuda çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 10’u geçtiğimiz yıl yeni bir görev edinme fırsatı buldu. Buna ek olarak, 45 çalışanın da bir üst seviyeye ataması gerçekleşti” diyor.

İÇ İLAN SİSTEMİ

Korn Ferry Finans Sektörü Lideri Neslihan Yaman Akan, Finansbank örneğinde görülebileceği gibi özellikle bankalarda yöneticilerini içeriden yetiştirme eğilimi olduğunu söylüyor. Yapı Kredi ve Akbank örnekleri Akan’ın sözlerini doğruluyor. Yıl boyunca kurum genelinde terfiler, görev değişiklikleri ve yer değişiklikleri ile yaklaşık 10 bin adet çalışan hareketi sağlayan Yapı Kredi, yönetici pozisyonlarındaki ihtiyaçlarını ise yüzde 90 oranında iç atamalarla karşılıyor. Yapı Kredi Kariyer ve İnsangücü Yönetimi Grup Direktörü AYŞE ÖZPİRİNÇCİ, açık pozisyonlar için öncelikle iç ilan sistemini kullanarak çalışanlarına potansiyellerini farklı görevlerde de sergileyebilme fırsatı sunduklarını anlatıyor.

PORTFÖY YÖNETİMİ

Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya İK Direktörü Bahar Özen Şansal, iç transfere bakışlarını “Pfizer demek rotasyon demek!” cümlesiyle özetliyor. Şansal, “Biz en başından ‘pozisyona değil Pfizer’e’ işe alım yapıyoruz ve yeteneklerimizi geliştirmek adına belli dönemlerde işin tanımını ya da mevcut pozisyonlarındaki sorumluluklarını değiştiriyoruz” diyor. Pfizer’de geçtiğimiz yıl toplamda 45 kişi rotasyon fırsatı yakalamış. Rotasyon fırsatı her pozisyon için geçerli. Şirket, Türkiye içi rotasyonlar kadar global rotasyonlar ve “secondment” adı verilen belirli süreli görev değişikliklerini de çok sık uyguluyor. Burada en önemli kriter ise kişinin istekliliği ve şirketin ihtiyaçlarını bir dengede karşılayabilmek.

Vodafone için de iç transfer yatay ve dikey gelişim demek. Şirket “Red Experience” uygulamasıyla herhangi bir pozisyon açıldığında iç adayları önceliklendirirken, fonksiyonlar arası “Kariyer Patikaları” ile de her çalışana kariyer ve kişisel gelişimini Vodafone’un yerel ve global şirketlerinde planlama imkânı veriyor. Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay, “Özellikle ‘Red Experience’ uygulamamızla iç terfi ve yatay geçiş oranlarımızı yüzde 60’ların üzerine çıkardık” diyor. İç transfer yöntemini etkin biçimde kullanabilmek için şirketin iyi işleyen yedekleme sistemine sahip olmak gerekiyor. Bu tip kurumsal şirketlerde iç transfer uygulaması zaten yedekleme sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak devreye giriyor. MY Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, yöneticiler ayrıldığında şirketlerin başarısının devamı için yeni yöneticinin hemen bulunması gerektiğini, bunun da ancak kurumsal şirketlerde iyi uygulanan yönetici yedekleme sistemleriyle mümkün olabileceğini söylüyor. 10 bin’den fazla çalışanı bulunan Boyner Grup bu kurumsallaşmayı sağlamış şirketlerden… Grup iç transferi kariyer yolu olarak yedekleme metoduyla sistemli bir şekilde de yönetiyor. Şirketler arası bilgi ve deneyim transferini çok yararlı bulduklarını belirten Boyner Grup’un İK ve sürdürülebilirlik konularından sorumlu başkan yardımcısı İdil Türkmenoğlu, 2014 yılında direktör ve üstü pozisyonların yüzde 70’ini şirket içinden, 6 pozisyonu ise grup içinden transferle doldurduklarını anlatıyor.

Perakende devi Kipa da terfiye hazır olduğunu düşündüğü çalışanlarını belirleyip, onlara çok güçlü bir eğitim programı veriyor. Bu strateji çerçevesinde geçtiğimiz yıl, genel merkez çalışanlarının yaklaşık yüzde 10’u iç transfere tabi olmuş. İcra kurulunun yarısından fazlası ise iç transferle bu pozisyona gelmiş. Finansbank İK Genel Müdür Yardımcısı Hakan Alp, yedekleme ve yetenek havuzu sistemi sayesinde Finansbank’ta 2014 yılında müdür, şube müdürü ve üzeri atamalarda ihtiyacı içeriden karşılama oranının yüzde 93 olduğunu söylüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.