“TECRÜBEYE GÜVENMEK GEREK”

Capital (Turkey) - - YÖNETİM -

YENİ İŞ ALANI

Aşağı yukarı 2000’li yılların başında benden hem yaşça oldukça büyük hem de tecrübeleri itibarıyla çok saygı duyduğum yabancı ortağımız, girmeyi planladığımız yeni iş alanını ilk etapta onaylamamıştı. Benim çok kuvvetli bir şekilde dile getirdiğim isteğimi görmüş olmalı ki sonunda yeni iş alanına girme konusunda ikna olmuştu.

PARAYLA SATILMIYOR

TAVSİYEYİ DİNLE

TECRÜBE ÖNEMLİDİR

Fakat tüm bu süreç onda bir miktar gönül kırıklığı yaratmıştı. Ayrıca tecrübesi doğrultusunda tüm öngörüleri de doğru çıkmıştı. Benim “Bundan sonra asla yapmam” dediğim şey şu: Tecrübesine güvendiğim insanların önemli olduğunu düşündükleri tavsiyelerini göz ardı etmemek.

Artık onların tavsiyelerine güvenmeyi ve aksi yönde karar almamayı tercih ediyorum. Tecrübeye saygı duyan biriyim. Hayatta pek çok şey parayla satın alınamaz. Bunların belki başında zaman gelmektedir. Boşa zaman kaybediyorsanız onu tekrardan satın almak çok zordur. Bir diğeri de tecrübedir.

Belki danışmanlıklarla bu açıklar giderilebilir fakat tecrübenizin oluşması için gerekli atmosferin oluşması, bir miktar zamanın geçmesi gerekir. O bakımdan inandığınız ve sonuna kadar sorgulamadığınız tecrübeli insanların bir tavsiyesi varsa mutlaka bu tavsiyeyi radarınıza almalısınız; hatta tavsiyeye uymanızın da büyük faydası olacaktır. ten pek çok deneyimi olduğunu ama bunlardan en önemlisinin “açık güven çekleri” olduğunu anlatıyor. Aydınlık, “İlk kez birisiyle çalışmaya başladığımda yola o kişiye yüzde 100 kredi vererek çıkarım. Karşımdan da aynı hassasiyeti göstermesini beklerim. Tecrübelerim bana daha temkinli olmayı ve kişilere yüzde 100 güvenmeden önce biraz daha zaman vermeyi öğretti” diyor. Mudo CEO’su Barış Karakullukçu’nun “bir daha asla” dediği konu ise isabetsiz ortak seçimi… Karakullukçu bu kararı nasıl verdiğini şöyle anlatıyor: “Mudo’da direksiyonun başına geçtiğim ilk dönemde, franchise yoluyla Birleşik Arap Emirlikleri operasyonumuz başlamıştı. Büyük heyecan ve özveriyle başladığımız bu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.