PAZARLAMACILARIN YAPTIĞI HATALAR

Capital (Turkey) - - YÖNETİM -

Son 10 yıl içinde pazarlamacıların profillerinde ne gibi değişiklikler oldu?

yükselişiyle birlikte pazarlama da çok daha karmaşık bir hal aldı. Sonuçta ise çok sayıda pazarlamacı artık zamanlarının çoğunu strateji yerine pazarlama taktiklerine harcar duruma geldi.

Pazarlamacılar artık stratejiyi üst yönetimin belirlemesine izin verme eğiliminde. Pazarlamacılar bugün kendi işlerini pazarlamayı formüle etmekten çok onu uygulamak olarak görüyor.

Bu, çok büyük bir hata… Birkaç istisna dışında (Steve Jobs bunlardan biridir), üst yönetimdeki insanların çoğu pazarlama stratejisi oluşturulmasında hiç de becerikli değil. Onlar genellikle dünyayı tüketicinin bakış açısından değil de kendi şirketlerinin bakış açısından görmeye meyilli.

Üst yönetimi bir şirketin benimsemesi gereken pazarlama istikametine ikna etmek hiç de kolay bir iş değil. Ben bugüne kadar strateji hakkında üst yönetimden çok sayıda insanla tartıştım. Onlara laf anlatmak kolay değil. Çünkü onlar şirket ve ürünleri hakkında her şeyi çok iyi bildiklerini zanneder. Ve aslında bilirler de… Ancak üst yönetimden insanların çoğunun pek de fazla bilmediği ise tüketiciler ve onlara nasıl ulaşılıp onları cezbedecekleri gibi konulardır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.