“KOBİ MÜŞTERİMİZİ 2’YE KATLADIK”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

Bu şubeleşme mantığı, bankalara çok hızlı sürede olumlu geri dönüşler sağlıyor. KOBİ odaklı şubeler, özellikle yeni müşteri sayısında önemli artılar sağlıyor. Denizbank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “Son yıllarda Denizli, Erzurum, Uşak ve Giresun’da şubeleşmeye gittik. Bu şubelerimizde 2 yıl içinde şube başına 500’ün üzerinde aktif KOBİ müşterisi kazandık” diye konuşuyor.

Aynı şekilde 905 şubenin 858’inde KOBİ’lere hizmet veren Halkbank’ın esnaf ve KOBİ bankacılığı genel müdür yardımcısı Erdal Erdem de “Geçtiğimiz yıl KOBİ’lere hizmet veren 22 yeni şubemiz faaliyete geçti. Toplam kredili KOBİ müşterilerimizde yüzde 8’lik artış elde ettik” diyor.

Bu büyüme, kredilerin artışında da kendini gösteriyor. Ziraat Bankası Şube Bankacılığı Grup Başkanı Turgut Gülcihan, özellikle girişimci KOBİ’lere kullandırdıkları kredileri 2014 sonundan 2015 Mayıs sonuna kadar yüzde 33 oranında artırdıklarını açıklıyor. Şekerbank da tabana yaygın kredilendirme yaparak geçen yıl küçük esnaf kredilerinde yüzde 54 ve mikro işletme, esnaf kredilerinde yüzde 26 büyüme yakaladı.

ING Bank KOBİ Bankacılığı ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Yılmaz, bu alanda aldıkları yolu şöyle aktarıyor:

“2014’te organizasyonel değişikliğe giderek, KOBİ bankacılığıyla ticari bankacılık işkollarını birbirinden ayırdık. Geçtiğimiz temmuz ayında da OBİ ve mikro segment yapılanmasını gerçekleştirdik. Müşteri sayımızı ve kredi hacmimizi kısa sürede artırdık. 2014’te bu kredilerde yüzde 39 büyüme gerçekleştirdik.”

YENİ ŞUBELER

HEDEF YÜZDE 40

KOBİ odaklı şubelere, bu yıl yenileri de ekleniyor. 2015’te 7 büyük banka, 150’ün üzerinde yeni şube açmayı planladığını açıklıyor. Burada dikkat çekici olan, neredeyse açılacak tüm şubelerin KOBİ segmentini hedef alması. Finansbank 20, Denizbank 21 ve Garanti Bankası 15-20 adet olarak belirlediği yeni şubelerinin hepsinde, önceliklerinin KOBİ olacağı konusunda hemfikir.

Aynı şekilde Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem de 2015 yılında açacakları 50 yeni şubenin çok büyük bir kısmının KOBİ

208 şubemiz içinde 203’ü KOBİ ve bireysel ağırlıklı müşterilerimize hizmet sağlıyor. 2015’te şimdiye kadar 6 yeni şube açılışı gerçekleştirdik. Bu yılı 220 şubeyle kapatacağız. Yeni açılacak şubelerimiz de aynı konseptle KOBİ’lere hizmet sağlayacak. Son iki yılda 30 farklı ilde 71 şube açtık. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Gaziantep, Konya, Adana gibi büyükşehirlerde ve Burdur, Mardin, Çankırı, Yozgat, Muş, Bitlis, Siirt gibi şubemizin olmadığı illerde şube ağımızı genişlettik.

Şubeleşme faaliyetleriyle son 2-3 yılda KOBİ müşterisi sayımızı 2’ye katlayarak 20 binin üzerinde yeni müşteri kazandık. Ayrıca 2 yılda KOBİ’lerin kullandıkları kredilerin toplam kredi hacmimizdeki payı, yüzde 20’den 35’e çıktı. 4 yıl içinde KOBİ kredilerinin kredilerimiz içindeki payını yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ardından 5 yıllık süreçte de bu oranı korumayı amaçlıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.