“ESNAFIN OLDUĞU YERE GİDİYORUZ”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK - KOBİ’lerin ve esnafın çalışma alanlarına yakın ölgelerde şubeleşmeyi önemsiyoruz. Yakın geçmişte de özellikle sanayi sitelerinde ve ticari aktivitelerin yoğun olduğu il merkezlerinde şube açılışlarımıza devam ettik. Hakkari, Ardahan ve Bayburt illeri de d

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, KOBİ şubelerinde kent merkezleri ve kırsal olarak ele alındığında hala eksik kalan alanların

İKİ BİN KOBİ YÖNETİCİSİ

Tüm şubelerimizde KOBİ odaklı hizmet veriyoruz. 1.009 şubemizin 862’sinde, 2 bin civarında KOBİ Müşteri Yöneticisi aracılığıyla çalışıyoruz. Bu yıl da 15-20 civarında yeni şube açmayı planlıyoruz. Burada da yine KOBİ odağını göz önünde bulundurarak planlama yapıyoruz. Şube açma kararlarımızı, KOBİ’lerin ve esnafın eğilimi, sektördeki gelişmeler, gelişen organize sanayiler ve esnaf yoğun bölgeleri

belirliyor.

SON 3 YILDA 75 ŞUBE

görüldüğünü vurguluyor. Ertürk, “Türkiye’de bankacılık hizmetleriyle tanışmamış 700 bin esnaf ve mikro işletme olduğu düşünüldüğünde sektörde şubeleşmede gidilecek daha çok yol olduğunu düşünüyoruz” diyor.

Peki yeni şubeler için hangi iller yüksek potansiyel taşıyor? Burada bankalar arasında ciddi rekabet yaşandığı için pek çok oyuncu şube açmayı planladıkları lokasyonları açıklamaktan kaçınıyor.

Ziraat Bankası Şube Bankacılığı Grup Başkanı Turgut Gülcihan’ın değindiği gibi nüfusun yoğun olduğu üç büyük ilin yanı sıra Antalya, Bursa, Kocaeli, Kayseri, Manisa, Adana, Aydın ve Konya’da bu anlamda doygunluk yaşanıyor.

Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, KOBİ bankacılığında müşteri potansiyeli yüksek ama sektördeki banka ağı daha düşük olan iller olarak Denizli, Erzurum, Uşak ve Giresun’u sayıyor. Aynı şekilde Türkiye Bankalar Birliği’nin şubelerin ve kredilerin illere dağılımına göre Hatay, Kahramanmaraş, Mersin, Eskişehir, Samsun, Yalova ve Niğde potansiyel öne çıkan merkezler arasında bulunuyor. Tabii büyük bankalar her ilde var olma amacıyla Hakkari, Ardahan ve Bayburt gibi iş hacmi nispeten daha düşük yerlerde şube açma yoluna da gidiyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehirlerinde de KOBİ’lerin yoğunlaştığı yeni ilçelerde şube açma yarışı mevcut. Albaraka Türk’ten Bülent Taban, “Özellikle İstanbul’un doğu batı uçları yoğun bir gelişim sergiliyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.