“KÂRDA KRİTİK EŞİKTEYİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

Bu tip sürdürülebilir yatırımlara sağladığımız krediler, bugün toplam kredi portföyümüzün yüzde 52’sini oluşturuyor.

Bankanın 2015 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre de toplam kredi büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine göre kurdan arındırılmış rakamlarla yüzde 14,5 artarak 12 milyar TL’ye ulaştı. Dağılımı bu paylarla mı sürdüreceksiniz? Dağılımında kamunun öncelikleri önemli. Ülkenin kalkınma politikasında öncelik verilen konular bizim için belirleyici oluyor. Bu mevcut dağılımla devam edeceğimizi düşünüyorum.

2014’te ne kadarlık kredi kullandırdınız? Bu yıl kredi büyüklüğünüz ne kadara ulaşacak?

Biz 2014’te, bir önceki yıla göre yüzde 20 büyüyerek 3 milyar TL yeni kredi kullandırdık. Bir yıl öncesinde yani 2013’te bu rakam, 2,6 milyar TL’ydi. 2015’e başlarken de yıl sonuna kadar 3,5 milyar TL yeni kredi kullandırma hedefimiz vardı. Bütçeyi TL ile yaptık, ancak kur değişikliğiyle sapmalar oluyor. Bu yıl kullandırılan kredilerimizin yüzde 15’i işletme kredisi alanında sağlandı. Kalan payı da liman, sağlık, altyapı gibi alanlarda önemli projelerde kullandırdık.

Bu yıl kurdaki değişimler nedeniyle sektörün büyüklükleri sapmış durumda. Biz yıla aktif büyüklüğünde Türk Lirası bazında yüzde 19 büyüme hedefiyle başlamıştık. Kredi büyüme hedefimiz de kurdan arındırılmış bazda yüzde 15,1 idi. Ancak ilk çeyrekte kredilerimizin ağırlıklı döviz cinsi olmasından dolayı reel büyümemezin ötesinde nominal büyüme yakaladık. Yani bu yıl yüzde 15’in üzerinde de bir büyüme yapabiliriz, tabii yılın geri kalanında ne yaşayacağımızı hep birlikte göreceğiz.

Tüm bu süreçte hizmet verdiğiniz şirket sayısında da artış oldu mu?

Evet, bankamızın aktif müşteri sayısı 2014 yılında yüzde 13 arttı. Kredi sözleşmelerimizin yüzde 44’ünü yeni müşterilerimizle imzaladık.

2 RİSK VAR

2015’te kredi portföyünün sağlığı çok önemli. Sağlanacak istikrar ortamı, kredi stokunun sağlığı açısından önem kazanıyor. İkinci konu ise kârlılık… Kâr, sektörün yeni kaynak yaratılması için önemli bir varlık kalemi. Sermayedarın yatırım yaptığı işten, Hazine Bonosu’nun getirisinden düşük gelir elde etmemesi lazım. Son birkaç çeyrektir kritik eşiğe geldik.

YÜZDE 20 KÂR EDİYORUZ

Biz çok büyük bir teşkilatla çalışmıyoruz, toptancı bankacılık faaliyetimizin ana karakteri. Bu iş modelimizle kârlılığımız yüzde 18-20 arasında gerçekleşti. 2015 ilk çeyrekte net dönem kârımız 94,2 milyon TL’ye çıktı. Bu oranının korunması için elimizden geleni yapıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.