“KREDİ MALİYETLERİ ARTABİLİR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI - Bankacılıkta bu yıl yüzde 15 büyüme hedefinin tutacağını

imkanlar var. Yılın ikinci yarısında yeniden işlerin açılacağını umuyorum. Tahvil ihracında ise biz biraz seçiciyiz. Geçen yıl sadece 4 şirketin ihracına aracılık ettik. Bu yıl da imkanlar var ama şartların olgunlaşmasını bekliyoruz.

Yatırım bankacılığı faaliyetleriniz ne kadarlık gelir yaratıyor?

2014 yıl sonu verilerine göre yatırım bankacılığı, gelirlerimizden yüzde 4 pay alıyor. Büyüme niyetimiz var, ancak piyasa şartlarına göre bir plan çizeceğiz.

Bu yıl hangi alanlarda finansmana ağırlık vereceksiniz?

Enerji verimliliği ve kaynak verimliliği bizim için önemli alanlar olmaya devam edecek.

ENFLASYON İNDİRİLEMİYOR

Bu yılı yüzde 3 gibi bir büyüme, yüzde 4,5-5 cari açık ve yüzde 7-8 arası bir enflasyonla bitireceğiz. Türkiye büyümekte zorlanıyor. Son iki yıldır bu sorunu yaşıyoruz. Türkiye’nin yeni bir büyüme modeline ihtiyacı var. Enflasyon tüm bu belirsizliğin sonucu olarak stabilize edilip hedeflere doğru indirilemiyor. Türkiye’nin önceliği, yeni sürdürülebilir bir rotaya geçebilmek. Bu da kapsamlı bir ekonomik program ve istikrarla mümkün… Bulunacak siyasi çözüm ne olursa olsun öncelik, bu olacak.

KREDİ/MEVDUAT ORANI RİSKLİ

düşünüyorum. Ancak sektör 2011’de kritik eşik olan kredi /mevduat oranında yüzde 100 rakamını geçti. Türk bankacılık sektörünün Batı Avrupa’dan en farklı yanı, mevduata dayalı bankacılık yapmasıydı. Bu dayanıklı bir yapı oluşturuyordu. Bugün ise büyümenin tamamen dış kaynakla sağlanması ve bu kaynakları bulmanın gittikçe zorlaşması önemli bir risk işareti. Bundan sonra sektörün büyümesinde hem bu kaynakların hem kârlılığın devamlılığı önemli olacak.

AÇMAZ OLUŞTURUR

Son dönemde bu risk üzerine dış kaynak bağımlılığında kırılganlık yaratan kısa vadenin uzun vadeye alınması tedbiri getirildi. Yalnız uzun vadeli kaynaklar, sendikasyon kredileri kadar derin değil ve maliyetleri hiç şüphesiz çok daha yüksek. Bankaların bu geçişi ya kâr etmeden ya da kredi maliyetlerini yükselterek yapmaları gerekecek. Bu da sektör için önemli bir açmaz oluşturuyor. Bu durum ileride kredilerin maliyetlerinin artmasına da neden olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.