NE YAPABİLİRLER?

Capital (Turkey) - - SİGORTA -

Ayhan, “Pazar payı çok yüksek bir şirket, ürün portföy dağılımını dengeli olarak yapmadığında zarar edebilir. Ya da tam tersi pazar payı düşük bir şirket dengeli ürün portföy dağılımıyla kâr edebilir” diyor. Ayhan, acente ve direkt kanallarda sektörün çok üzerinde büyüyerek toplam prim üretiminden aldığı 0,64 pazar payını artırmayı planlıyor ve “2014’te yaklaşık yüzde 80 büyüdük ve yılı 250 bin sigortalıyla kapattık. Hedefimiz 10 yıl içinde ilk 10 şirket arasına girerek yüzde 5 pazar payına ulaşmak” diyor.

“Pazar payı kazanmada en kritik unsur, güçlü dağıtım kanallarına erişim” diyen BNP Paribas Cardif CEO’su Cemal Kişmir ise odaklı büyüme stratejilerini şöyle özetliyor: “Biz ağırlıklı olarak finansal kayıplar, kaza ve hayat ürünlerine odaklanıyoruz. Buradaki pazar paylarımıza bakıyoruz. İleride de bu segmentlerde büyümeyi ve yeni branşlarda faaliyetlerimizi geliştirmeyi planlıyoruz. Hayatta da organik ya da inorganik büyümemizi sürdüreceğiz.”

Sektöre yeni giren küçükler ise büyüme konusunda daha iştahlı. Dubai merkezli Al-Futtaim Grubu’nun iştiraki Orient Sigorta’nın genel müdürü Kurt Ebik, “Türkiye’de sigortada önemli bir büyüme trendi var, potansiyelin farkında değiliz. Türkiye’de 1999’da prim üretimi 1,7 milyon dolardı; 2013’te 12,5 milyon dolar oldu” diyor. 2014 Ağustos ayı itibarıyla Türkiye’de poliçe düzenlemeye başladıklarını belirten Ebik, “Türkiye’de ha-

DİJİTALDE ÖNCÜ OLUN

Pazar payları yüzde 1’in altında seyreden şirketler için finans sektörü danışmanları farklı çıkış yolları öneriyor. EY Türkiye Direktörü Murat Hatipoğlu, “Maliyet yönetiminde büyüklerle rekabette zorlanan sigorta şirketleri, daha özelleşmiş ürünlere ve net tanımlanmış müşteri segmentlerine odaklanmalı. Böylece rekabette avantaj sağlayabilirler. Ürün ve dağıtım kanallarında inovasyon ve dijital yetkinlikler de artık tüm yöneticilerin gündeminde. Burada pazar payı düşük fakat büyümek isteyen şirketlerin dijital ve diğer dağıtım kanallarının kullanımında öncü olmaları gerekiyor” diye konuşuyor.

YALIN YAPI KURUN

Peppers & Rogers Group Türkiye Genel Müdürü Selim Uçer de bu konuda şu tavsiyelerde bulunuyor: “Günümüzde acentelerin temel satış kanalı olarak kalacağı gerçeğini unutmamak gerekiyor. Ancak operasyonel maliyetlerin düşük tutulması için yalın bir organizasyon kurulması kârlılığı olumlu etkiler.” Peki tüm bu büyüme planlarına rağmen sektör, bu kadar küçük paya sahip çok sayıda şirketi kaldırabilecek mi? Bu düşük payla şirketlerin uzun vadede ayakta kalmaları mümkün mü? Peppers & Rogers Group’tan Selim Uçer, bu konuda çok net bir yanıt veriyor: “Kârlılıklarını sürdüren oyuncular kalır. Ancak hasar/prim oranında ardı ardına kötü yıllar geçiren küçük oyuncuların piyasadan çıkması çok muhtemel.”

Allianz Türkiye Teknik İşler Genel Müdür Yardımcısı Ersin Pak, pazarda bugün büyüme için girilen fiyat odaklı rekabetin küçük pazar paylı şirketler açısından uzun vadede sürdürülebilir olmadığına dikkat çekiyor. Pak, bu nedenle önümüzdeki dönemde birleşme ve satın almalarla konsolidasyon sürecinin yaşanmasını bekliyor.

Murat Hatipoğlu da niş ürün ve müşteri segmentlerine odaklanmayan küçük oyuncuların ayakta kalmalarını çok mümkün görmüyor. Hatipoğlu, “Yalnızca küçük değil bazı büyük oyuncuların bile sektörün mevcut dinamiklerinde kârlılıkta önemli sorun yaşadığını ve ek sermaye ihtiyacı içine girdiğini görüyoruz. Bu nedenlerle bazı küçük oyuncular sektörden çıkabilir” diyor.

“Aslında Türk sigorta pazarında arz-talep dengesinde sorun var” diyen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen ise bu konuya noktayı şöyle koyuyor: “İster yüksek ister düşük pazar paylı olsun, son derece güçlü uluslararası oyuncular müthiş bir sigorta güvence arzını piyasaya getiriyor. Bunun karşılığında, sigortaya talep oldukça düşük. Baktığınızda elementer sigortacılığın ülke GSYİH’sinden aldığı pay sadece yüzde 1,3’te kalıyor. Arzın çok fazla, talebin düşük olduğu bu ortam, fiyatların çok düşük seviyelerde oluşmasına sebep oluyor ve talebi kontrol eden oyuncuların önemini artırıyor. Zaten bu tablo, ders kitaplarında ideal konsolidasyon ortamı olarak tanımlanır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.