Koalisyon beklentisiyle hisse alınabilir

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM - / MEVDUAT VE ÖST

Zorlu bir ayı geride bıraktık. Bu süreçte Emeklilik Yatırım Fonu getirilerine bakıldığında Kamu Dış Borçlanma ve Esnek Fon getirilerinin nispeten daha iyi olduğunu görüyoruz. Geçen ay 29 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında en iyi getiriye sahip fon, yüzde 2,77 primle Ergo Emeklilik ve Hayat Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçlanma Araçları EYF oldu. Onu yüzde 2,1 getiriyle Allianz Yaşam ve Emeklilik Gelir Amaçlı İkinci Kamu Dış Borçlanma Araçları EYF ve yüzde 1,83 getiriyle Allianz Hayat Emeklilik Gelir Amaçlı İkinci Kamu Dış Borçlanma Ar. EYF takip etti. u ay yapılacak koalisyon görüşmeleri piyasanın sıcak gündemi olacak. Hükümet kurmaya yakın olunması, piyasaları pozitif etkileyecek. ING Yatırım Genel Müdürü Bülent Altınel önümüzdeki 45 günlük dönemde siyasi parti liderlerinden gelecek açıklamalara bağlı olarak volatil bir piyasa beklediğini söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu nedenle piyasanın hareket edeceği bandı geniş tutarak 70.000 seviyesini dip olarak kabul edebiliriz. Beklentimiz ise 75.000-

Piyasalar açısından belirsizliğin ve buna bağlı volatilitenin yoğun olarak yaşandığı bir döneme giriyoruz. Bu dönemde risk almak istemeyen yatırımcı için TL mevduat güvenli liman özelliği taşıyor. Bunun

/ KOALİSYONA BAĞLI Son dönemde hem genel seçim hem de FED kararlarının etkisiyle volatilitesi en yüksek piyasalardan biri oldu. Koalisyona inanan yatırımcılar için alım riski var. Güçlü bir koalisyon dolar/TL’yi 2,60’ın altına çekebilir. Aksi bir tabloda ise 2,70’in altı alım için cazip. Bu durumda 2,80 hatta dış kaynaklı volatilite artarsa 3 TL seviyeleri görülebilir. Kurdaki yüksek volatilite Forex piyasasında da riskleri ve fırsatları beraberinde getiriyor. 80.000 bandında hareketin sürmesi yönünde. Çoğu yabancı yatırım şirketi temkinli olmakla birlikte mevcut seviyeleri bir alım fırsatı olarak gören kurumlar da var. Biz de koalisyon ihtimalini daha yüksek görüyoruz. Bu nedenle risk iştahı daha yüksek olan yatırımcıların hisse senedi alması doğru bir strateji olabilir. Politik riski almak istemeyen yatırımcıların hükümetin kurulmasına yönelik daha somut bilgilerin gelmesini beklemelerinde fayda var. Çünkü bir hükümet kurulamaması durumunda BIST’in yanında devlet tahvilinin yüzde 0,5’le yüzde 5 arasında ek getiri imkanı sunan Özel Sektör Tahvili (ÖST) yatırımcıların ilgisini çekebilir. ÖST’lerde yıllık yüzde 12-14 getiri imkanı var. ÖST’lere fonlar aracılığıyla de yatırım yapılabilir.

/ BANKALAR ALINABİLİR Seçimin ardından yüzde 8 değer kaybını telafi etti ve 75.000 seviyelerinden 83.000 seviyelerine tırmandı. Böylece gelişen piyasalara göre yüzde 20’ye yükselen iskonto oranı yüzde 12’lere geriledi. Güçlü bir koalisyonla borsadaki çıkış devam edebilir. Bu durumda endekste ağırlığı olan bankalar ve mali yapısı güçlü reel sektör şirketleri tercih edilebilir. Aksi beklentisi olan ise hisse pozisyonunu azaltmalı. 2015 performansının benzer piyasaların çok altında kalacağını düşünüyoruz.”

/ YUNANİSTAN ETKİSİ Yunanistan ile ilgili yaşanan gelişmeler, ons altın için son dönemin temel belirleyicisi oldu. Yunanistan’ın borcunu ödemeyeceği endişeleri, altının ons fiyatını geçen ayın sonlarında 1.170 dolardan 1.200 dolar seviyelerine taşıdı. Ancak Yunanistan’ın yeni bir paketle gelmesi, altın fiyatını tekrar aşağı çevirdi. Bundan sonra da Yunanistan, yakından izlenecek. Bu ortamda altın yatırımı çok fazla tavsiye edilmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.