GİRİŞİMCİ OLMAK İÇİN GEREKLİ NİTELİKLER

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN -

Her şey sırasıyla Andrew… Keşke sorunda ne türden bir ürün geliştiriyor olduğunu da belirtseydin. Ne türden bir proje olursa olsun sadece tek bir ürün geliştirmek için 20 yıl çok uzun bir süre.

Tarihte tek bir ürün geliştirmek için muazzam miktarda zaman ve enerji harcayan girişimcilere dair birtakım iyi örnekler yok değil. Mesela İngiliz mucit Sir James Dyson, kendine ait meşhur

CEVAP:oğu insan bana kendi iş fikirlerinden bahseder ve sonra bana bu işin başarılı olup olamayacağı hakkındaki fikrimi sorar. Oysa burada yapılması gereken bundan çok daha fazlası vardır. Girişimcilik bir insanın hayatta seçilebilecek en zorlu ve en meydan okuyucu kariyer patikalarından biridir. Kimin başarılı olacağını öngörmek de çok zordur. Eğer bir şirket kurmayı düşünüyorsanız, buyurun size önünüzdeki maceraya hazır olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilecek kısa bir sınav: Girişimci olduğunuzu herkese söylüyor musunuz? Girişimciler bütün dünyaya kendilerinin birer müteşebbis olduğunu anons etmek için nadiren vakit bulabilir, çünkü kendilerinin nasıl algılandığı hakkında endişelendikleri için kendi işleriyle çok meşguldürler. Gözleri başka şeyi görmez. İşinizde tam zamanlı olarak mı çalışıyorsunuz, yoksa bu hedeflerinizden biri mi? Girişimcilik ne bir yarı-zamanlı roldür ne de ücretli işler arasında yapılan bir dublörlüktür. Şirketinizi başarılı kılma hedefiyle sizin bizzat işin içinde olmanız gerekir. Yoksa uzun vadede ayakta kalamazsınız. Eğer sizin için iş güvenliği ve düzenli mesai saatleri çok önemliyse, bu rol sizin için hiç uygun değil demektir. Sizi kendi şirketinizi kurmaya motive eden şey nedir? Eğer sırf para kazanmak için bir şirket kuruyorsanız, siz bir müteşebbis değilsiniz demektir. Evet hepimizin kendi hayatımızı idame ettirebilecek durumda olmamız gerekir ve şayet odaklanır ve bir köşeye alın teriyle biriktirilmiş bir parça sermaye koyabilirseniz bir gün çok fazla para da kazanabilirsiniz. Ancak sizi tek motive eden asla nakit para olamaz. Şirketiniz için hedefleriniz neler? Girişimciler genellikle işe devasa kurumlar yaratma vizyonuyla başlamaz. Steve Jobs’un ne kadar General Electric’in piyasa fiyatından dört kat değerli hale gelebilecek bir Apple hayali vardıysa, benim de devasa bir global şirket yaratmakla ilgili o kadar az planım vardı. Ben yola çıkarken sadece müzik yapmak istiyordum, Steve ise bilgisayar. İşte bu kadar basit. Başarısızlık korkusu vazgeçme duygusu yaratır mı? Girişimciler başarısızlıktan asla korkmaz, ancak onlardan dersler çıkarmasını ve yollarına devam etmesini çok iyi bilirler. İsim vermek gerekirse Henry Ford ve Walt Disney gibi iş dünyasının görüp görebileceği en muhteşem bozuculardan bazıları kendi rüyalarının peşinde koşarken batıp gittiler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.