DURAĞANLIĞA GİRİYOR MU?

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

DOLAR KÂRI VURDU

Son 10 yılda Türkiye çatı sektörü, Avrupa standartlarında yeni çatı kaplama malzemeleri ve çatı sistemleriyle tanıştı. Örneğin, beton ve kil kiremitlerde çatı sistem çözümleri çok iyi bir noktaya geldi. 2014 yılında ise kullanılan malzeme 2013’e göre yüzde 5,5 büyüyerek 153 milyon metrekare’ye ulaştı. Ancak doların yükselmesi ve malzeme fiyatlarının artması dolayısıyla sektörün kâr değerleri düştü.

TEŞVİK BEKLİYOR

Çatı sektörü merdiven altı ürünlerle baş edebilmek için yasa ve mevzuatlarda gerekli düzenlemeler yapılmasını ve daha sıkı denetim bekliyor. KDV indirimi gibi teşviklerin çatı sektörüne sağlanmamış olması da pazarı olumsuz etkiliyor. Ayrıca kalifiye iş gücünün artırılması sektörün güçlendirmesi gereken unsurların başında geliyor.

HEDEFİ DÜNYA PAZARI

Döviz kurundaki hızlı artış sonucunda sektörün yaklaşık yüzde 5 büyümesi bekleniyor. Türkiye çatı sektörü yaklaşık 3 milyar dolarlık büyüklüğüyle dünya pazarının yüzde 1,3’ünden fazlasını oluşturuyor. ÇATIDER Başkanı M. Nazım Yavuz, “Önümüzdeki 5 yılda bu payı artırmayı ve dünya pazarlarındaki konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz” diyor.

İHRACAT ARTTI

Hazır giyim sektörünün ihracatı 2014 yılında yüzde 8 artarak 17,35 milyar dolardan 18,74 milyar dolara yükseldi. Yurtiçinde hazır giyim harcamaları yüzde 14 artarak 58,8 milyar TL’ye, modern perakende harcamaları ise yüzde14,3 artarak 38,4 milyar TL’ye ulaştı. Yurtiçi ve yurtdışı genişleme daha çok değer bazında gerçekleşti ve sanayi üretimi sadece yüzde 0,1 büyüdü.

YABANCILAR SEVİYOR

Kumaş ithalatına getirilen vergilerle ihracat pazarlarındaki bozulmalar sektörü en olumsuz etkileyen faktörler. Modern perakende pazarının gelişimi, Türkiye’nin bir alışveriş ve moda merkezine dönüşmesi ise sektörün en önemli artıları.

HEDEF BÜYÜK

Euro-dolar paritesi ve pazarlardaki bozulmalar nedeniyle 2015 yılının ilk 6 ayında sektörün ihracatı yüzde 13,3 gerileyerek 8,17 milyar dolara indi. Yılın ikinci yarısında gerileme oranının küçülmesi beklense de ihracatın yıl sonunda en fazla 19 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, “2023 yılındaki 60 milyar dolar ihracat hedefimiz doğrultusunda dönüşüm sürecek” diyor.

SABİT SEYİR

Boya sektörü üretim kapasitesi yaklaşık 1 milyon ton/yıl civarında. Boya sanayi 2010 yılında 800 bin ton üretim değeri, 1.850 milyon dolarlık sektörel büyüklüğe ulaşmıştı. Sırası ile bu veriler 2011’de 860 bin ton ve 2 milyar 100 milyon dolar, 2012’de 850 bin ton ve 2 milyar dolar, 2013’te 880 bin ton ve 2 milyar 250 milyon dolar, 2014 de ise 900 bin ton ve 2 milyar 200 milyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaştı.

HAMMADDEDE BAĞIMLI

Türk boya sektörü yüksek üretim ve teknolojik yapısıyla bölgesel çekim merkezi haline geldi. Sektörün eksilerinin başında ise temel girdilerin yüzde 60’nın dışa bağımlı olması ile ölçek ekonomisi dışındaki kuruluşların teknolojik yapılarındaki eksiklikler ve kayıt dışılık geliyor.

AVRUPA 5’İNCİSİ

Türk boya sanayi, Avrupa’daki eşdeğer sanayilerle karşılaştırıldığında, bugün Avrupa’nın 5’inci büyük boya üreticisi konumunda. 2015 yılında sektörün cirosunun yüzde 3,5 ve ihracatının ise yüzde 2 büyümesi bekleniyor. Boya Sanayicileri Derneği’nin (BOSAD) Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, “Sektörel gelişimin devam edeceğini ve Avrupa’nın 4’üncü büyük üreticisi konumuna ulaşacağını tahmin ediyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.