ENFLASYONDA BAZ ETKİSİNDEN YARARLANAMADIK

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

kalacak gibi. Yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda sadece yüzde 2,3’lük büyüme yaşanmıştı. Öncü göstergeler ikinci çeyrekteki büyüme oranının da yüzde 2-3 arasında kaldığını düşündürüyor. Bu durumda 2015’in üketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu 2015’in ilk yarısını yüzde 7,2 düzeyinde kapattı. Dört aydır yükselişte olan enflasyon haziran ayında ciddi bir düşüş gösterdi. Şubat ayında başlayan tırmanışla mayıs ayında yüzde 8,1’i bulan enflasyon, haziran ayında 0,9 puan birden geriledi. Böylece ocak ayındaki seviyesine geri dönmüş oldu. büyüme oranının yüzde 5 civarında olabilmesi için yılın ikinci yarısında yüzde 7-8’i bulan bir sıçrama yaşanması gerekiyor. Ancak ne iç talepte ne de dış talepte böyle bir sıçramayı sağlayacak bir gelişme görünmüyor.

Ancak haziran ayındaki yıllık enflasyon yılbaşında beklenenin epey üzerinde yer alıyor. Merkez Bankası’nın ocak ayında yayınladığı 2015’in ilk Enflasyon Raporu’ndaki orta vadeli görünüme ilişkin grafik, enflasyonun yıl ortasında yüzde 7’nin altında olmasının beklendiğini açıkça gösteriyordu. Bunun temel nedenini de mart, nisan ve haziran aylarındaki olumlu “baz etkisi” oluşturuyordu. Geçen yıl bu aylarda enflasyon oranları “mevsim normalleri”nin üzerinde çıkmıştı. Bu yıl aynı aylarda mevsim normallerine yakın oranların çıkmasıyla yıllık enflasyonda düşüş yaşanacağı hesaplanıyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve baz etkisi bu üç aydan sadece sonuncusunda çalıştı. Mart ve nisan aylarındaki baz etkisi ise döviz kurlarında yaşanan yükselişe kurban gitti. Böylece Merkez Bankası’nın hesapları da şaştı.

Enflasyonun şu andaki düzeyi Merkez Bankası’nın nisan ayında yayınladığı 2015’in ikinci Enflasyon Raporu’ndaki beklentilere uygun. Bu raporda yıl ortasına ilişkin enflasyon tahminleri yukarı çekilirken yıl sonu enflasyon tahmini de yüzde 5,5’ten yüzde 6,8’e yükseltilmişti. Dergimiz piyasaya çıktığında 2015’in üçüncü Enflasyon Raporu yayınlanmış olacak. Haziran ayında yaşanan düşüş sayesinde bu raporda enflasyon tahminlerinde fazla bir değişiklik yapılmamış olabilir. Ancak enflasyonun yıl sonunda daha yükseklerde olma olasılığı mevcut. Baz etkisi temmuz ayında enflasyonu biraz daha aşağıya çekecek ama yılın son dört ayında ters yönde çalışacak. Bu olumsuz baz etkisini kıracak bir gelişme olmadığı takdirde, yıl sonunda enflasyon yüzde 9 civarını bulabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.