DIŞ TİCARETTE İLK YARIYIL KÖTÜ GEÇTİ

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

ümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye 2015’in ilk yarısında 73,5 milyar dolarlık ihracat, 106,7 milyar dolarlık ithalat yaptı. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatta yüzde 8, ithalatta da yüzde 10,9 düşüş yaşandı. 2014’ün ilk yarısında ihracat 79,9 milyar dolar, ithalat ise 119,9 milyar dolar olmuştu. İthalatın ihracattan daha fazla düşüş göstermesi sayesinde ilk yarıyılda dış ticaret açığı da geriledi. Geçen yılın ilk yarısında 39,8 milyar dolar olan dış ticaret açığı, yüzde 16,6 düşüşle, bu yılın ilk yarısında 33,3 milyar dolara indi.

İhracatta işler geçen yılın ortalarında bozulmaya başlamıştı. Bu yılın başından beri ise iyice kötüleşti. Yılın ilk altı ayında ihracat hep geçen yılki seviyesinin altında kaldı. Bu durum temel ihracat pazarlarımızdaki sorunlardan kaynaklanıyor. En önemli pazarımız olan Avrupa’da çok cılız bir büyüme var. Kuzey komşumuz Rusya’da resesyon yaşanıyor. Güney komşularımız Suriye ve Irak’ta iç savaş söz konusu. Mısır ile siyasi ilişkilerimiz sorunlu. Tüm bunlar da alternatif pazarlarda durumu toparlamamıza engel oluyor.

İthalatta ise daha uzun bir süredir gerileme yaşanıyor. İthalat geçen yılın başlarından bu yana neredeyse kesintisiz bir şekilde düşüyor. Bu düşüş büyük ölçüde ekonomideki yavaş büyümeden kaynaklanıyor. Türkiye’nin ithalatının önemli bir bölümünü üretimde kullanılan hammaddeler ve ara malları oluşturuyor. Ekonomi yavaş büyüyünce üretimde kullanılan hammadde ve ara malı ihtiyacı da azalıyor. Ancak ithalattaki düşüşte daha önce büyük meblağlara ulaşan altın ithalatının gerilemesinin ve geçen yılın ortalarından itibaren petrol ve emtia fiyatlarının düşmesinin de etkisi var. Nitekim altın hariç reel ithalata bakıldığında düşüş değil az da olsa bir artış ortaya çıkıyor.

Dış ticarette durum yılın ikinci yarısında da çok fazla değişmeyecek gibi görünüyor. Çünkü temel ihracat pazarlarımızdaki sorunların çözümü yönünde ufukta hala ışık yok. Mevcut siyasi tablo nedeniyle iç talepte canlanma da zor gibi. Bu ortamda hem ihracatta hem de ithalatta mevcut gidişat sürebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.