KÜRESEL EKONOMİDE YİNE CANLANMA YOK

Capital (Turkey) - - YAPISAL DÖNÜŞÜM ŞART -

üresel ekonomiye ilişkin olarak ilkbahar ve sonbaharda World Economic Outlook (WEO) isimli bir rapor yayınlayan IMF, aradaki dönemlerde de bu raporlardaki tahminlerini güncellediği kısa notlar açıklıyor. Bu güncelleme notlarından sonuncusu geçen ay açıklandı. Buna göre IMF’nin küresel ekonomiye ilişkin son tahminleri şöyle:

IMF’ye göre küresel ekonomi bu yıl yüzde 3,3 büyüyecek. Küresel ekonomide geçen yılki büyüme de buna çok yakın ve yüzde 3,4 olmuştu. Buna göre küresel ekonomideki durumda çok fazla bir değişiklik yok.

IMF, bu yıl ABD’deki büyümenin yüzde 2,5 olmasını bekliyor. ABD’deki büyüme daha nisan ayında yüzde 3,1 olarak bekleniyordu. ABD ekonomisi yılın ilk yarısında beklenen performansı gösteremeyince, bu ülkeye ilişkin büyüme tahmininde ciddi bir revizyon yapıldı.

IMF’nin Euro Bölgesi için büyüme tahmini yüzde 1,5 düzeyinde bulunuyor. Geçen yıla göre biraz yükseliş olsa da bu büyüme oranı oldukça cılız. İşin kötüsü Euro Bölgesi’ndeki büyümenin 2016’da da çok fazla hızlanmayacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle ihracatçıların alternatif pazarları zorlamasında fayda var gibi görünüyor.

Kuzey komşumuz Rusya’da bir süredir resesyon yaşanıyor. IMF bu yıl Rusya’nın yüzde 3,4 küçülmesini bekliyor. IMF’ye bakılırsa Rusya’daki küçülme 2016’da duracak ama pek bir büyüme de olmayacak. Bu ülke ile iş yapanların bunu da dikkate alması gerekiyor.

Çin’de birkaç yıldır süren yavaşlamanın bu yıl da devam ettiği tahmin ediliyor. IMF’ye göre Çin ekonomisi bu yıl yüzde 6,8 büyüyecek. Bu oran geçen yıl yüzde 7,4’tü.

Çin ekonomisinde yavaşlama yaşanırken Hindistan ise aksine giderek hızlanıyor. IMF, Hindistan’da geçen yıl yüzde 7,3 olan büyümenin bu yıl yüzde 7,5’e çıkmasını bekliyor. Yeni pazarlar arayan ihracatçılarımızın bu ülkeye bir göz atmalarında fayda olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.