“TÜM PAZARLARDA BÜYÜMEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Mondelez bünyesinde bulunan Toblerone, Milka ve Oreo gibi markalarla 165 ülkede faaliyet gösteren küresel bir atıştırmalık ürünler devi. Türkiye’deki faaliyetlerine 1993 yılında Kraft Foods adıyla başlayan şirket, bugün First, Falım, Kent, Olips ve Jelibon gibi pek çok güçlü markasıyla sakız, şeker, hediyelik ve ikramlık kategorilerinde pazar lideri konumunda. Tüm dünyada 34 milyar dolarlık bir ciroya sahip olan Mondelez, Türkiye’de de geçtiğimiz yıl 700 milyon TL ciroya ulaştı. Türkiye’de 1.300 kişiye doğrudan istihdam sağladıklarını belirten Mondelez Türkiye Genel Müdürü Joost Vlaanderen, şöyle devam ediyor:

“Gebze’deki 85 bin metrekarelik kapalı alana sahip tesisimizde üretim gerçekleştiriyoruz. Türkiye, gerek genç nüfusu gerek donanımlı iş gücü ve ekonomik potansiyeli nedeniyle faaliyet gösterdiğimiz pazarlar arasında dikkat çeken bir konuma sahip. Japonya’dan ABD’ye uzanan geniş bir coğrafyada yaklaşık 50 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de yılda 2,5 milyar adet ürün üretiyoruz. Bu ürünlerin 1,5 milyar adedini iç pazara ve 1 milyar adedini ise dış pazara sunuyoruz. Kent Gıda olarak ilk 1.000 ihracatçı şirket arasındayız.”

Geçtiğimiz yılı çift haneli büyümeyle tamamlayan Mondelez Türkiye, önümüzdeki yıllarda da pazardan daha hızlı büyüme hedefiyle yol alıyor. Bu amaçla şirket, bu yıl şeker üretim hatlarına 24 milyon dolarlık bir yatırım yapma kararı aldı. Dünya çapında yaptıkları bu gibi yatırımlarla artan talebi karşılayıp maliyetlerini azalttıklarını ve verimliliği artırdıklarını belirten Vlaanderen, “Maliyet odaklı verimlilik çalışmaları ve markalarımıza yatırımlarımızla hediyelik, ikramlık, çikolata, bisküvi ve sakız dahil faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda büyümemizi sürdüreceğiz. Türkiye çikolata ve bisküvi pazarına yenilikler kazandırmak için inovatif ürünler geliştirmeye çalışıyoruz. Küresel portföyümüz çok zengin ve pek çok farklı markamız var. Türkiye pazarına ve Türk damak tadına uygun ürünlerimizi peyderpey tüketicilerimizle buluşturmayı sürdüreceğiz” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.