“EĞLENCEYİ DÜNYAYA TAŞIYACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Pozitif, 1989 yılında Türkiye’de henüz eğlence sektörünün oldukça küçük bir kitleye hitap ettiği bir dönemde kuruldu. Kurucusu Cem Yegül, vefat eden ortağı Mehmet Uluğ’la birlikte Amerika’da eğitim gördükleri yıllarda severek dinledikleri avangart caz gruplarını Türkiye’ye getirmek için şirketi hayata geçirdiklerini anlatıyor. İlerleyen zamanlarda Akbank Caz Festivali, Efes Pilsen Blues Festivali ve Rock’n Coke gibi önemli etkinliklerin büyümelerinde dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Bugün Pozitif, canlı müzik, gösteri, etkinlik, marka ve mekan yönetimi yapan Türkiye’nin sektöründe öncü şirketi. Bünyesinde eğlence mekanı Babylon, plak şirketi Doublemoon, gösteri merkezi Volkswagen Arena, Bomonti Kültür ve Eğlence Merkezi Yönetimi AŞ gibi yapıları da bulunduruyor. Pozitif dünyası, yıl boyu düzenlediği canlı deneyimlerde ve mekanlarında yılda yaklaşık 500 bin kişiyi ağırlıyor ve 10 milyonu aşan kişiyle online etkileşim kuruyor. 25 yıldır gerçekleştirdikleri projelerle başta Akbank, Efes Pilsen, Garanti, Coca-Cola olmak üzere telekomünikasyon, teknoloji, giyim, gıda ve otomotiv gibi sektörlerden yaklaşık 60 markayla işbirlikleri yaptıklarını belirten Cem Yegül, “25 yılda yaklaşık 1.000 farklı deneyim ve 5 bin sanatçı içeriğiyle 150 farklı mekanda, 30 şehirde 8 milyon katılımcı ağırladık” diyor.

25 yıllık Pozitif, son dönemlerde ise yatırımlar açısından en hareketli zamanını yaşıyor. Şirket 2014-2015 yıllarında 110 milyon TL’nin üzerinde yatırım hayata geçirdi.

Bu yatırımların meyvesini de gelecek yıl 100 milyon TL’lik bir ciroya ulaşarak almayı planlıyor. Pozitif’in artık farklı bir Pozitif olduğunun altını çizen Yegül, bu sözlerini de şöyle açıklıyor:

“IMG Doğuş vasıtasıyla Beşiktaş Jimnastik Kulübü ile bir anlaşmamız söz konusu. İnönü Stadı’ndaki inşaat bitince orada konserlere devam edeceğiz. İstanbul’da bir diğer önemli festival alanıysa bu yıl haziran ayında açtığımız Babylon Kilyos olacak. Babylon Kilyos’un arkasında Cosmos adını verdiğimiz 20 dönümlük bir festival alanı da var. Birtakım etkinliklerimizi o festival alanına taşıyacağız ve açık hava festival alanı eksikliğini gidermiş olacağız. Ayrıca Babylon markasını yurtdışında kilit gördüğümüz noktalara taşımayı planlıyoruz. Londra, New York ve Atina ile başlıyoruz. Yeni markamız JuJu’yu ise Mandarin ortaklığıyla hayata geçirdik. Onu da Bali, Marakeş ve St. Petersburg’a taşımayı hedefliyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.