BU YIL 1 MİLYAR DOLAR CİRO EŞİĞİNİ AŞIYOR

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Başaran Grup’un temelleri Yakup Başaran tarafından 1930 yılında Trabzon’da atıldı. Fındık ticaretiyle başlayan bu girişim,1954 yılında bir fındık işleme fabrikası kurulmasıyla büyüdü. İkinci nesil Faruk Başaran’ın yönetime gelmesiyle de Başaran Gıda, Türkiye’nin önde gelen fındık üreticilerinden biri oldu. Üçüncü kuşak Hüseyin Başaran ise grupta 1995 yılında yönetimi devraldı. Sadece gıda sektörüyle yetinmeyen Başaran, 20 yılda aile şirketini gıdanın yanı sıra finans, inşaat, turizm, havacılık, çimento ve enerji sektörlerinde de faaliyet gösteren dev bir grup haline getirdi.

Gelirlerinin yüzde 50’sini finans, yüzde 20’sini gıda, yüzde 15’ini turizm, yüzde 10’unu da yatçılıktan elde ettiklerini açıklayan Başaran Grup CEO’su Hüseyin Başaran, bu yıl yatırımda ağırlığı gayrimenkul ve inşaat sektörlerine verdiklerini belirtiyor. “2015 yılında inşaat alanındaki yatırımlarımızın da geri dönmeye başlamasıyla konsolide ciromuzun 1 milyar dolar seviyesini geçeceğini düşünüyorum” diyor.

Başaran Grup, bugün inşaat alanında konut, ticari alanlar ve ofis projeleri gibi birçok projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Önümüzdeki dönemlerde de bu yatırımların fazlasıyla vaktini alacak gibi göründüğünü söyleyen Başaran, “İnşaat alanında bu yılın ikinci yarısında hazırlıklarına başlayacağımız yeni konut projemiz olan Mina Towers için geri sayıma başladık. Önümüzdeki yıllarda Başaran Gayrimenkul olarak 3 proje için daha hazırlıklarımız devam ediyor. Ancak girişimci ruhu olan bir insanım, şu an gündemimizde olmasa da fırsat olarak gördüğümüz ve iyi yapabileceğimize inandığımız bir yatırım fırsatı çıkarsa onu da değerlendirebiliriz” diye konuşuyor.

Başaran Grup turizm sektöründe de hareketli bir dönem yaşıyor. Bodrum Ramada Resort otelinden sonra grup Trabzon’da Ramada Plaza Trabzon Hotel&Convention’ın açılışına hazırlanıyor. Bu anlamda lokasyon olarak çok doğru bir karar verdiklerini daha inşaat sürecinde gelen taleplerden anladıklarını belirten Başaran, otelden beklentilerini de şöyle dile getiriyor: “Otelimizin hem Karadeniz turizmine hem bizim turizm sektöründeki yerimize önümüzdeki yıllarda büyük katma değer sağlayacağına inanıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.