“ASLINDA ZARAR ETTİK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Ünitelerin devreye girmesi yılda 500 milyon doları aşan bir artı değer getirecek. Ülkemiz cari açığını da 1 milyar dolar azaltacak. Burada aynı zamanda diğer rafinerilerimizin fazla üretimini de benzin, motorin ve jet yakıtına çeviriyoruz.

KATMA DEĞER ARTTI

İzmit Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nde test üretimleri devam ediyor. Yeni tesisin verdiği güçle üretim miktarımız arttı. Üretimde kullandığımız ham petrol 22 milyon tonlardan 27-28 milyon tonlara çıktı. Yurtiçi satış miktarlarımız arttı. Eskiden fuel oil’i ihraç ederken şimdi beyaz ürünlere dönüştürüp motorini yurtiçine pazarlama imkanı buluyoruz. Fuel oil yerine de katma değeri daha yüksek benzin ihraç ediyoruz.

500 MİLYON DOLAR DEĞER

TAM KAPASİTE MUTLULUĞU

2008’den sonra yüzde 60-70 kapasitelerde çok kaldık. Şimdi ise rafinerilerimiz hayatlarında görmedikleri kapasite kullanım oranlarına çıktı. Hepsi tam kapasite çalışıyor. En çok hoşuma giden tablo da bu. Kapasitemiz 28,1 milyon ton. Ama tesisin yılın ortasında devreye girmesi nedeniyle kapasite kullanım oranımız yüzde 95 civarlarında kalır. 12 ay boyunca tesis açık olsaydı yüzde 100’ü bulurduk.

HAZMETME ZAMANI

Bu, 3 milyar dolarlık bir yatırımdı. Yeni yatırım yapabilmek için açıkçası bunu biraz hazmediyoruz. Ciromuz yüksek fakat kârlılığımız öyle değil. Geçen yıl kârlı gözüküyordu ama gelir tablosunun altında teşvikten gelen henüz kazanılmamış bir değer var. Teşviği çıkarırsanız 2014’te aslında zarar ettik. Dolayısıyla 15-20 milyar dolarlık ciroların yanında zararı da görüyorsunuz.

YAŞAM YATIRIMI

İnşallah bir an önce borçlarımızı ödersek hissedarlarımızı da rahatlatıp yeni yatırımlara girişebiliriz. Bu sektör yatırımsız hayatta kalacak bir sektör değil. Hayatta kalabilmek için her yıl 200 milyon dolar civarında yatırım yapmak zorundayız. TL olarak gerçekleşti. Oysa 2013’te petrol fiyatı 100 dolar civarındaydı. Ardından 50 dolarlara düştü. Bu yıl da ciromuz düşüyor ama üretimimiz yüzde 30 yukarıda, satışımız da yüzde 30 arttı. Buna rağmen fiyatlardan dolayı ciro düşmüş gibi görünüyor ama bizim açımızdan cirodan ziyade rafinaj marjı önemli. Rafinaj marjımızın bu yıl daha iyi olacağını düşünüyoruz.

2013’e kıyasla rafinaj marjınız 2014’te nasıl değişti?

2014 başında çok kötüydü, 2014 sonuna doğru düzeldi. Dünyadaki rafinerileri Singapur, Akdeniz, Kuzey Denizi ve Amerika olarak 4 grupta incelerseniz rafinaj marjı açısından en şanssız bölge Akdeniz. Çünkü dengelere baktığımızda tahterevalli gibi. Tüketim artışı Uzakdoğu’da, ham petrol üretimi artışı ise Amerika’da. Amerika’daki rafineriler, petrol fiyat avantajından dolayı maksimum kapasitede çalışıyor. Amerika kendi tüketiminin fazlasını ise Kuzey Avrupa ve Akdeniz’e doğru yönlendiriyordu. Dolayısıyla Akdeniz bölgesindeki rafineriler daha fazla rekabet baskısı altında çalışıyorlardı. Ama bu tablo 2014’ün sonunda değişti. Enteresan şekilde benzin piyasasına geri dönmüş bir atmosfer var. 2015 yılının ilk 5-6 ayına baktığımızda Çin’de, Hindistan’da ve Amerika’da benzin talebinin artması, piyasayı tarihin rekor seviyesindeki benzin rasyosuna ulaştırdı. Bu yüzden rafinaj marjı geçmişe göre çok daha iyi bir dönem yaşıyor. Ne kadar sürer bilemiyoruz ama özellikle bu büyük yatırımı yaptığımız dönemde uzun sürmesini ümit ediyoruz.

Performansınızı izlerken en önemli göstergeniz rafinaj marjı mı?

Evet. Rafinaj marjı ürettiğiniz ürünlerden elde ettiğiniz hasılat eksi ham petrol maliyetinizdir. Şimdi ürünlerin fiyatını siz değiştiremiyorsunuz ama ürettiğiniz ürün gamını değiştirebilirsiniz. Örneğin bugün benzin, motorin, jet yakıtı gibi beyaz ürünlerin değeri siyah ürünlerin 2 katı. Siyah ürünlerin fiyatı ise hiçbir zaman ham petrol fiyatını geçmez. Dolayısıyla üretilen her bir birim siyah ürün daha baştan zarar yazar. Siyah ürünü çok üretirken kâr etmek imkansızdır. Bu nedenle biz kapasitemizi daha kârlı hale getirmek için siyah ürünleri beyaz ürünlere çeviren Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’ni hayata geçirdik. 2015’in ilk 3 ayında satışlarımız yüzde 30 arttı. İkinci çeyrekte de ilk 3 aydaki trend devam ediyor.

Akdeniz’in en güçlü oyuncusu olarak Yunanistan krizi sizi nasıl etkiliyor?

Piyasalar zaten olası bir Yunanistan krizini değerlemiş gibi görünüyor. Koalisyon görüşmelerinden sonra sanırım biraz daha pozitif yansımalar göreceğiz. Piyasalar biraz daha sakinleşti. Ama tabii ki Yunanistan krizi daha derinleşirse arkasından gelecek domino etkisinin nerelere gideceği belli olmayabilir.

Bu yılı nasıl tamamlayacağınızı düşünüyorsunuz?

3 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm tesisimiz tam planlandığı sürede ve bütçede hayata geçti. Gerçekten büyük bir başarı. Şu anda devlet demiryollarından sonra ikinci büyük vagon filosuna sahibiz. Ürün taşımada demir yolu taşıma-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.