3 BÜYÜK SEKTÖRDE DEĞER YARIŞI

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

Deri ve deri ürünleri sektörü, katma değerli ihracat anlamında adeta bir rekora imza atıyor. Sektörün kilo başı ihracat değeri 6,5 dolar civarındayken, “kürk giyim” grubu 286 dolarla sektör ortalamasından tam 44 kat fazla kazandırıyor. Sektörün ikinci en değerli ürünü ise kilo başı ihracatı 183 doları bulan deri giyim.

Başka bir çarpıcı rakam ise mücevher sektöründen... Pırlantalı altın grubunun kilo başı ihracat değeri, 1.937 dolar olan sektör ortalamasının tam 23,5 katına ulaştı.

Otomotiv sanayinde kilo başı ihracat 7,5 dolarken en değerli segment, 9,7 dolarla binek otomobiller. Otomotiv yan sanayinin kilo başı ihracatı ise 6 dolar düzeyinde seyrediyor. TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu, “Sa-

ÇİMENTO

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği yetkililerinin verdiği bilgiye göre çimentoda yeni ürün tipinden ziyade üretim prosesindeki uygulamalarla katma değer yaratılıyor. Kalsiyum alüminatlı çimento da aynı şekilde özel hammadde ve proses gerektiriyor. Türkiye’de sadece bir şirket bunu üretiyor. Yetkililer, ihracat anlamında ara ürün olan klinker yerine son ürün olan çimentoya ağırlık verilirse daha doğru olacağını düşünüyor. Çünkü klinker ihracat fiyatı 38 dolar/ton iken çimento ihracat fiyatı ortalama 45 dolar/ton.

PLASTİK

dece dizel ve benzinli motor için kilo ihracat değerimiz 11 dolara kadar çıkıyor” diye konuşuyor.

Tekstilin en değerlisi ise sektör ortalamasını 12’ye katlayan değeriyle yünlü ve kaşmir kumaşlar. Altınyıldız İhracat Direktörü Fatma Atay şunları söylüyor:

“Tekstil sektöründe, yünlü kumaşta kıymetli olan, ince elyaf ve hatta kaşmir kullanılarak yapılandır. Sektörde kilosu 80 dolar ve hatta daha pahalı olabilecek yünlü takım elbise kumaşları bulunuyor. Türkiye’de üretilenlerin kilosu 60 dolar civarındadır. Biz de Altınyıldız olarak yeni koleksiyonlarımızda bu ürün grubuna yönelik çalışmalarımızı artırdık.” Katma değeri artıran önemli faktörlerin başında tasarım ve markalaşma geliyor. Örneğin mobilyada kilo başı ih-

Plastik sektöründe kilo başı ihracat değeri 3,12 dolar. Yapışkan bantlar ise 30,3 dolarla en değerli ürün. PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, know-how’ın önemini vurguluyor: “Bir ürünün katma değer yaratmasında üretim prosesinin ilk yatırım maliyeti ve daha yoğun know-how en önemli etken olarak karşımıza çıkıyor. Ürünler sofistike oldukça rekabet azalıyor ve ürünün katma değeri yükseliyor.” PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy ise sektörün havacılık, telekomünikasyon, medikal, savunma sanayi gibi ileri teknoloji ve yüksek katma değerli sektörlere odaklanması gerektiğini belirtiyor.

BAKIR

Bakır sektöründe en kazançlı ürünün süper ince bükülü tel olduğunu belirten Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, “Bu ürün grubu, ortalama ürünün fiyatından yüzde 75 daha fazla değere sahip” diyor ve ekliyor: “Ancak üretimi zor ve zaman alıcı olup talebi de düşük. Zor bir imalat olduğundan daha kazandırıyor. Bu avantajı elektronik sektörünün gelişimine paralel devam edecektir. Gelecekte bakır alaşımlı nihai ürünler daha yüksek katma değerli olacaktır. Biz de elektronik sektörüne yoğunlaşmaya çalışıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.