“DEĞER İÇİN BİLGİYE YOĞUNLAŞMALIYIZ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

RAKAMLAR NE DİYOR?

Bu yılın ilk 5 ay verilerine göre, ihracatın birim fiyatı 1,33 dolar olarak geçekleşti. Maden hariç tarım ve sanayi sektörlerinin toplam ihracatının birim fiyatı ise 1,6 dolar olarak kaydedildi. Ancak 2014 yılı aynı dönemde maden hariç birim ihraç fiyatı 1,88 dolar, toplam ihracatın birim fiyatı ise 1,52 dolardı. Bu düşüşte 2014 yılının sonunda başlayan ve 2015’in ilk yarısında etkisini hissettiren fiyat baskısı etkili oldu.

ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER

Katma değerli üretim konusunda birim ihraç fiyatında yüksekliğiyle mücevher, savunma sanayi ve havacılık, hazır giyim ve konfeksiyon, fındık ve fındık mamulleri, deri ve deri mamulleri ve tütün sektörleri öne çıkıyor. Savunma sanayi ve havacılık sektörü teknoloji üretmesiyle, hazır giyim ve deri sektörüyle tasarım çalışmalarıyla katma değer artışı sağlıyor. Fındık ve fındık mamulleri sektöründe ise Türkiye, kaliteli üretimiyle dünya pazarına hakim.

NE YAPILMALI?

Değer zinciri artık birçok endüstride küresel bir boyuta ulaştı. Bu zinciri incelediğimizde şunu görüyoruz: Küresel çalışmalar, satış sonrası hizmetler ve AR-GE, değer zincirinin en değerli parçaları. Bu noktada, biz de küresel trendleri takip ederek satış sonrası pazarlara ve değer zincirinin endüstri spesifik yüksek katma değerli kısımlarına odaklanmalıyız. Değer zincirinin emekyoğun halkasından çıkarak bilgiyoğun halkasına yoğunlaşmalıyız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.