HAZIR GİYİMİN KARNESİ NASIL?

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

YOL HARİTASI BELLİ

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, AR-GE’nin şart olduğunu söylüyor: “Dünyanın 7. büyük hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçısıyız. Rekabet edebilirliğimizi devam ettirmeye kararlıyız. Katma değer öncelikle özgün tasarımlarla, modayla, markayla, ARGE ve ÜR-GE ile yaratılacak. Konvansiyonel ürünlerden ziyade yenilikçi ürünlere yönelmek katma değer anlamında bize olumlu yansıyacak.

STRATEJİ NE OLMALI?

Hazır giyimde katma değeri artırmanın yol haritasını Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Şeref Fayat, anlatıyor: “En değerli ürün grubu kadın bluz ve gömlek. Bu grupta kilo başı ihracat değeri 60 dolara kadar çıkıyor. Nedeni ise markalı ürün ihracatının daha fazla olması. Gelecekte de avantajı sürebilir. Ayrıca bu ürün grubuna yenileri de eklenebilir. Önemli olan ürün gruplarını markalı olarak ihraç etmektir.”

LÜKS KAZANDIRIR

Yeşim Tekstil CEO’su Şenol Şankaya ise katma değeri artırmanın yollarını şöyle özetliyor: “Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, yükte hafif ve pahada ağır ürünler üretebiliyor. Katma değeri yüksek, lüks kapsamına giren ürünlerimiz daha fazla kazandırıyor. Bu grup ortalamaya göre 3-6 kat fazla ihracat değerine sahip. Katma değeri yüksek, lüks segmente hitap eden, inovatif ve teknik tekstil kapsamında yapılan ürünler ihracat açısından yüksek katma değerli olacak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.