“YA BİRLEŞECEKLER YA FARKLILAŞACAKLAR”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE -

MALİYETLİ NOKTA

Sektörde konsolidasyon artacak. Konsolidasyonu tetikleyen bazı nedenler var. Bunlardan biri kurumsallaşma. Belli bir mağaza adedine geldiğiniz vakit gerek yönetsel gerek kaynak ihtiyacı olarak bir üst kademeye geçmek ihtiyacı doğuyor. Bu geçişi de kurumsallaşma sağlar. Kurumsallaşma ise maliyetli bir noktadır. Bu maliyeti karşılayacak özkaynağınız yoksa kredi de alamıyorsanız ya birleşeceksiniz ya şirketinizi satacaksınız.

KIRILMA NOKTALARI

50 ve 100 mağaza buradaki belli kırılma noktalarıdır. 50 mağazadan sonra 100 mağazaya gelmek için yapmanız gereken belli hamleler bulunuyor. 100 mağazadan sonra daha ileriye gitmek, bu yapıyı kalıcı hale getirebilmek için yapmanız gereken hamleler var. Konsolidasyon bu açıdan önümüzdeki dönemde artarak gelecek. Çünkü birçok yerel perakende belli limitlere geldi. Ya birleşecekler ve ulusal perakendeci olacaklar ya farklı alanlarda hizmet gösterecekler.

Bizim ilk hedefimiz 5 yıldır sabit ciroyla kaybettiğimiz müşterileri geri kazanabilmek için müşterinin hem kalbine hem aklına hitap edecek bir lovemark olmak. Daha sonra bunu sayısal hedeflerle kademe kademe yükselteceğiz. Kademe kademe yükselmenin de iki bacağı olacak: İlki organik büyüme, yani kendimiz mağaza açacağız. İkincisi de Kiler de olduğu gibi satın almalar yaparak büyüme.

Kiler satın alması gibi inorganik büyüme de bu değişimin bir parçası olarak mı kurgulandı?

Hayır. Biz bütçe yaparken hiçbir zaman inorganik büyüme bütçelemeyiz. Çünkü inorganik büyüme bir fırsattır. Nitekim bu yıl 200 mağaza açacağız dedik ve o 200 mağaza hedefinde devam ediyoruz. Ama 200 mağaza da Kiler’den geldi. 26 mağaza şubat ayında İsmar’dan geldi. 29 mağaza mart ayında Antalya’dan 1E1 marketlerinden geldi. Toplam baktığınızda bu yılın ilk 6 ayındaki satın almalarımızdan 256 yeni mağaza kazandık. Bunu bütçeleyemezsiniz, çünkü bu satın almalar bir fırsattır ve yarın ne fırsatın çıkacağını bilemeyiz. Kiler adı kalacak mı? Yıl sonuna kadar böyle devam edecek. 1 Ocak itibariyle tüm mağazalar CarrefourSA olacak.

Son 6 ay fırsatlar açısından verimli geçti. Peki şu anda fırsatlar açısından nasıl bir dönem?

Şu an elimizde öyle bir fırsat yok. Zaten olsa halka açık bir şirket olduğu için bunu ilk

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.