“YÜZDE 30 PAY KAYBETTİK”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE -

MÜŞTERİYE SORDUK

Müşterilerimize bizden ne beklediklerini sorduk. Tekliflerimizi ona göre düzenledik. Tekliflerimizden bir tanesi de mağaza formatımız, yani ürünlerimizi sergilediğimiz ortamdı. Mağazalarımızın yeni isimlerini de müşterilerimize seçtirdik. 2 farklı konsept vardı ve 4 konsept oldu.

5 YIL SABİT CİRO

Biz 5 yıldır sabit ciroda gittik, enflasyon yüzde 30’du. Demek ki yüzde 30 pazar payı kaybettik. Kaybettiğimiz grup, en kolay tercih kullanabilecek, hane halkı geliri yüksek A,B grubuydu. Gurme ve diğer konseptlerde yaptığımız değişimlerle A,B yüksek gelir grubunu etkilemeye çalıştık. Gurme konseptimiz bu konuda çok başarılı oldu. Bu yüksek gelirli grubu geri çekmeye başladık.

BÜYÜMENİN YÖNÜ

Hipermarketimiz tüm sosyoekonomik gruplara hizmet ediyor. Orada sunumumuzu ve görselliğimizi etkinleştirdik, yüzümüzü değiştirdik. Müşterimize hizmeti ayaklarına götürdüğümüz süper ve mini konseptlerimizi müşterinin ideal isteğine yakın hale getirdik. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 20 satış büyümesini kırdığımızda, bunun belli bir kısmı sepetin büyümesinden belli bir kısmı da yeni müşteriden geldi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.