Ç

Capital (Turkey) - - REKABET -

ok değil, sadece 5 yıl önce Türkiye’de cep telefonları kategorisinde liderin pazar payı yüzde 70’ler düzeyindeydi. O dönemde 4’üncü olan marka ani bir atakla pazar payını 7 kat artırdı ve bugün açık ara lider konuma geldi. 5 yıl öncesinin açık ara lideri ise bugün tek haneli pazar payına sahip ve kaybettiği payın en azından bir bölümünü geri kazanmaya çalışıyor.

GfK Türkiye Tüketici Ürünleri Genel Müdürü Mete Uslukılınç, son yılların pazar payı kaybı anlamında yaşanan bu en dramatik değişimini şöyle yorumluyor: “Cep telefonundan akıllı telefona geçiş yani inovasyon ve teknolojik üstünlük burada tüm dengeleri hızlı bir şekilde değiştirdi. Televizyon da aynı şekilde teknoloji değişiminden etkilendi. LCD/Flat televizyon teknolojisiyle pazarda dominant olan yerli markalar yerlerini global markalara bıraktı. Her iki sektörde bugün pazarı domine edenler için 5 puanlık kayıp tehlikeli eşiktir. Diğer oyuncular, yani takipçiler içinse 2 puanlık kayıpları bile tehlikeli görüyoruz.”

GfK’nın Future Buy araştırmasına göre de artık tüketiciler markaya daha az bağımlı, satın alma kararlarında perakendeciler ve reklamlar daha az etkili. Bunların yanında sosyal network’lerin ürün seçimlerinde etkisi giderek önem kazanıyor. Böyle bir ortamda markalar açısından pazar payını artırmayı bırakın, korumak bile giderek zorlaşıyor. Son yıllarda yaşa- nanlar, keskin pazar payı değişikliklerinin olduğu bir döneme girdiğimizi gösteriyor.

Bu yeni rekabet ortamında şirketler açısından şu kritik soru öne çıkıyor:

“Şirketler, hangi sektörde yüzde kaçlık pazar payı kaybına tahammül edebiliyor? Hangi orandan sonrası tehlike çanları anlamına geliyor?”

Capital, cep telefonundan otomotive, beyaz eşyadan hazır giyime çeşitli hızlı tüketim ürünleri kategorilerine sektörlerde kaç puanlık kayıplara tahammül edilebildiğini, tehlike sinyallerini çaldıran kritik pay kayıplarını araştırdı. Pek çok sektör için yüzde 1’lik kayıp bile çok önemli. Yüzde 1, en fazla 1,5 puanlık kayıp tehlikeli sınır olarak görülüyor. Örneğin otomotiv, bireysel emeklilik, beyaz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.