“PAY KAYBETMEK KAÇINILMAZ OLABİLİYOR”

Capital (Turkey) - - REKABET - MEHMET SONGÖR / MAKROMARKET GENEL MÜDÜRÜ

SÜREKLİ KÜÇÜLÜYOR

Sektöre sürekli yeni markaların, uluslararası devlerin girmesi ve mevcut markaların sürekli büyüme çabası doğal olarak pazar paylarını küçültüyor. Son yıllarda bu durum daha da sıkıntılı hale geldi. Pazar payı kaybetmek kulağa hoş gelmese de kaçınılmaz olabiliyor.

NORMALLEŞTİ

Günümüzde markaların kendi payı içinde yıllık yüzde 0,5’e kadar pazar kaybı yaşaması normal görülebillir. Beş yıl öncesinde pazar payı kaybetmek normal görülen bir şey değildi. Pazar payını büyütmek daha normal algılanırdı. Kendi şirketimiz açısından pay kaybetmeyi normal karşılamadığımız gibi olağanüstü bir durum olarak değerlendirmekteyiz.

KÖTÜ SONUN HABERCİSİ

Makro olarak, bu günlere yılda ortalama yüzde 20’ler düzeyinde büyüyerek geldik. Pazar kaybını önlemek için sürekli iş geliştirmeye dönük çalışmalar yapıyoruz. Piyasayı iyi okumaya ve iyi rekabet etmeye çalışıyoruz. Verimliliği göz ardı etmeden büyüme fırsatlarını değerlendiriyoruz. Pazar kaybı sürekli hale gelirse maalesef bu kötü sonun habercisi demektir. Sektörümüzde sürekli pazar kaybeden markalar olduğu gibi dönem dönem kaybedenler de olmakta. Buna karşın çok iyi artışlar yapanlar da oluyor. Bu konuda sektörümüz çok dinamik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.