3 SEKTÖRDE KAYIP HARİTASI

Capital (Turkey) - - REKABET - ALİHAN HOTİÇ / HOTİÇ CEO’SU ÇİĞDEM TÜZÜNER SERİM/ PVM SAKIZ KIDEMLİ MARKA MÜDÜRÜ NUSRET KAYHAN APAYDIN / VİKO CEO’SU

CİDDİ OYNAMALAR OLABİLİR

Ayakkabı sektöründe bazı markaların çıkışta bazı markaların inişte olduğunu görüyoruz. Perakende gibi rekabetin yoğun olduğu sektörlerde pazar paylarında ciddi oynamalar olabiliyor. Bir yılda olabilecek oynama birkaç puan iken beş yıllık periyotta bu oynamalar çok daha ciddi olabiliyor.

RAF PAYIMIZI ARTIRACAĞIZ

Yıl içinde ay bazında analiz ettiğimizde 1-1,5 puanlık oynamalar normal sayılırken, 1,5 puanın üzerindeki kayıp dikkat edilmesi gereken noktaların olduğunun sinyallerini veriyor. Bu yüzden bulunduğumuz hem şeker hem sakızda pazar payı kaybetmemek için öncelikle her zaman tüketicinin göz önünde olup, tutarlı bir pazarlama iletişimi yürütüyoruz. Satış noktalarında doğru ve uygun ürünü yerleştirip, raf payımızı artırmayı hedefliyoruz.

YÜZDE 1-3 ARASI NORMAL

Özellikle anahtar priz pazarında yıldan yıla yüzde 1-3 arası pazar payı değişimi normal kabul edilebilir. Ancak bizim için “core business” olan yüzde 50’nin üzerinde payımız olan bu alanda yüzde 1 pazar payı kaybını dahi yaşamak istemeyiz. Hedefimiz pazar payımızı korumak ve artırarak yüzde 55 seviyelerine getirmek. Bunun için her mali yıl başında kanal ve ürün grubu bazlı hedeflerimizi, pazarlama stratejilerimizi belirler ve farklı dönemlerde farklı aksiyonlarla pazarın dinamiklerini sürekli elimizde tutmayı amaçlarız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.