EN DİJİTAL SEKTÖR BANKACILIK

Capital (Turkey) - - SATIŞLAR - Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı bankanın dijitalleşme stratejisini şöyle özetliyor: “Bugün ‘dijital müşteri’ sayımız 3,5 milyona ulaştı. Bankamızdaki tüm finansal işlemlerin yüzde 87’si dijital kanallardan gerçekleşiyor. Bu rakam 2000’li yılların b

“LİDERLİK HEDEFLİYORUZ”

Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ORKUN OĞUZ, dijital bankacılıkta hedeflerinin liderlik olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Yaklaşık 2,5 milyon müşterimiz şubelerimize hiç uğramadan hizmet alıyor. Yapılan işlemlerin yüzde 90’ı direkt bankacılık kanallarımızdan gerçekleşiyor. Bir müşterimiz yılda 2-3 defa şubeye giderken internet bankacılığını ayda 4-5 defa, mobil bankacılığı ise ayda 15-20 defa kullanıyor. 2015’te mobilin interneti geçmesini bekliyoruz. Her yıl teknolojiye 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Dijital bankacılıkta liderlik hedefliyoruz.”

3,5 MİLYON DİJİTAL MÜŞTERİ

DİDEM DİNÇER BAŞER,

İŞ BANKASI’NIN PLANI

İş Bankası’nın stratejisini, bankanın genel müdür yardımcısı HAKAN ARAN anlatıyor: “Dijital kanallarımıza önemli yatırımlar yaptık. Amacımız, hem şubelerimizin operasyonel maliyetlerini düşürmek hem müşterilerimize daha düşük maliyetlerle ve daha hızlı hizmet sunmak. Önümüzdeki birkaç yılda şube payının yüzde 17-19 seviyelerinde seyredeceğini, dijital kanalların paylarının ise kendi aralarında yer değiştireceğini düşünüyoruz. Mobil bankacılık kanalımız İşCep, internet şubemizden pay almaya devam edecek. 2020’den itibaren ise dijitalleşme, bankaların temel büyüme stratejisi olacak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.