3 BÜYÜĞÜN DİJİTAL YOLCULUĞU

Capital (Turkey) - - SATIŞLAR - LC

BOYNER’İN STRATEJİSİ

Boyner Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı MEHTAP ALP, dijitalleşme stratejilerini şöyle özetliyor: “2014 verilerine göre Türkiye e-ticaret pazarı hacmi 14 milyar TL. Toplam perakende içindeki payı ise yüzde 1,3. Hala büyük bir potansiyel var. Bizim gibi offline, online ve mobil alışverişi birlikte kullanarak all-line hizmet sunabilen şirketlerin ise çok daha büyük bir avantajı var. Offline ve online kanalları birlikte kullanan müşterilerimiz sadece offline’ı tercih edenlere göre 2,1 kat daha fazla alışveriş yapıyor. Dijital pazarlama kanallarını aktif kullanarak kendimizi sürekli yeniliyoruz.”

BÜYÜME HEDEFİ YÜZDE 20

Kiğılı CEO’su HİLAL SUERDEM, dijitaldeki büyüme hedeflerini şöyle açıklıyor: “Kigili.com’u 2 Haziran’da yeniledik. Daha kullanıcı dostu bir site hazırladık. Kiğılı.com aynı zamanda tüm mağazalarımız içinde ciro bazında büyüklükte 5’nci sırada yer alıyor. 2015 Mayıs itibarıyla e-ticaret cirosunun toplam ciroya oranı yüzde 3 oldu. Bu kanalı yeni müşteri kazanma platformu olarak görüyoruz. Dijitalde bu yıl yüzde 20 büyüme öngörüyoruz. Kiğılı.com’un bize göre en önemli özelliği online mağazadan aldığınız herhangi bir ürünün tadilatını 67 ildeki 224 Kiğılı mağazasından yaptırabiliyorsunuz.”

Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Talha Çilek ise zorluklara değiniyor: “Online satışın kira giderlerinin olmaması gibi avantajları varken lojistik, kurulum ve teknik açıdan birçok zorluğu da mevcut. Dolayısıyla online’ı kolay kâr edilen bir kapı görmektense, bir zorunluluk olarak görüp cesurca yatırım yapmak gerekiyor.” Şirketlerin gelecek hedeflerinde de dijital kanaldan gelir elde etmek önemli bir yer tutuyor. Adil Işık Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zehra Işık, hedeflerini şöyle anlatıyor:

“Mağaza içinde mobil cihazların kullanımı yüzde 75’e ulaşmış durumda. Kitlesel iletişim, satış, üretim ve pazarlama tekniklerinin tümüyle değişeceği bir döneme giriyoruz. Birçok sektörü derinden etkileyecek bu süreçte, biz de mobil tarafa yatırım yapacağız.”

Teknosa Pazarlama Direktörü Cem Işık, “Dijitalin toplam işimizdeki payının önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 25’lere ulaşmasını bekliyoruz.

LC WAİKİKİ’NİN PLANI NE?

Waikiki E-Ticaret Direktörü M. SALİH YILMAZ, satışların yüzde 2’sinin dijital kanallardan geldiğini söylüyor. Yılmaz, hedeflerini ise şöyle paylaşıyor: “5 yıl içinde hedefimiz global ciromuzun yüzde 10’una dijital kanaldan ulaşmak. Bu da LC Waikiki’nin mevcut cirosu göz önünde bulundurulduğunda oldukça iddialı bir hedef. Bu hedefe ulaşmak için kısa vadede yurtiçinde mobil kanal atılımları, omni-channel yatırımları var. Bizim için ‘online’ kelimesinin anlamı oldukça geniş. İnternete bağlı tüm cihazlar hedefimizde. Ancak bunların içinde en hızlı büyüyen mobil cihazları ayrı bir yere koyuyor ve o alanda ciddi çalışmalar yapıyoruz.” Dijitaldeki varlığımızı her platformda zenginleştirmeye odaklanıyoruz ve sosyal medyanın desteğinden faydalanıyoruz” diyor.

Migros Genel Müdürü Özgür Tort, “Önümüzdeki 5 yılda yenilikçi uygulamalarımıza devam edeceğiz” diyor ve ekliyor:

“Temelde üç konu üzerinde sürekli çalışıyoruz: Tüm fiziksel, dijital satış ve iletişim kanallarımızda müşterimizin bizden entegre hizmet alması, sosyal medyada markamızın sesini daha etkin biçimde duyurmak ve müşterimize özel tekliflerin, avantajlı fiyatların ve hizmetin yaygınlaştırılması, özellikle mobil aplikasyonumuza ve mağaza içinde kişiye özel deneyimin geliştirilmesine yönelik yatırımlarımızı çoklamak.”

Tchibo Türkiye Genel Müdürü Şenay Küçük Tanşu ise 5 yıllık planlarını şöyle özetliyor: “Dijital satışlarımızın payının yüzde 50 olmasını hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için marka bilinirliliğimizi daha üst seviyelere taşımayı, mobil stratejilere ağırlık vermeyi ve ‘büyük veri yönetimi’ konusuna odaklanmayı amaçlıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.