ATLASGLOBAL’İN YENİ YOL HARİTASI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Yeni dönemde Türkiye’den çok yakın coğrafyada büyümeye odaklanıyoruz. Türkiye’de koltuk arzı oluştu, yurtdışında pazar payı elde etmek daha kolay. Filomuzda 22 uçak var. Yurtiçinde 7, yurtdışında 21 noktaya uçuş yapıyoruz. Arnavutluk, Arabistan, Afrika, Rusya ve eski Sovyet Cumhuriyetleri’nde büyüyeceğiz. Bu yıl itibariyle iki haftada bir yeni dış hat ilan etmeye başladık. Eskiden yüzde 70 iç hat, yüzde 30 dış hattı. 2016’da yüzde 70 dış hat olacağız. Ciromuzun yüzde 60’ı dış hattan geliyor. Bir yıl içinde yüzde 80’ini dış hat yapacağız. 2021 yılına kadar yeni yatırımlarımızla 100 uçağı geçmemiz gerekiyor. Atlasglobal’in 2015 yılı cirosu 400 milyon doları geçecek. Ortaklık talepleri geliyor, bir süre sonra bunları değerlendirebiliriz.

Çünkü, bize göre Türkiye’de artık yeterince havayolu koltuk arzı oluştu. O yüzden aynı yerde ihtiyaç dışı arz yaratmaktansa o arza ihtiyacı olan yakın coğrafyadaki ülkelere bu yatırımları taşımayı daha uygun gördük. Yani Türkiye’nin dışındaki pazarlarda Türk bayraklı taşıyıcının pazar payı elde etmesini sağlamak hedefine odaklandık.

Peki, şu anda filonuzda kaç uçak var ve kaç noktaya uçuyorsunuz?

Filomuzda şu an 22 uçağımız var. Atlasglobal olarak şu anda yurtiçinde 7, yurtdışında ise 21 noktaya tarifeli uçuş gerçekleştiriyoruz. Yurtdışında yeni açılacak tarifeli hatlarımıza paralel olarak bu sayıda artış yaşanacak.

Ağırlıklı nerelerde yatırım yapıyorsunuz?

Yakın coğrafyamızdaki ülkelerde havayolu yatırımı yapmaya başladık. Bunlardan bir tanesini Kuzey Irak’ta, ikincisini Ukrayna’da kurduk. Ukrayna’da izinlerimiz bu yıl gecikmeli de olsa verildi. İnanıyoruz ki 1,5-2 yıl sonra biz oranın milli taşıyıcısı konumuna gelen bir havayolu markası olacağız.

Bunun gibi diğer yakın ülkelerde Güney Balkanlar’da, Arnavutluk’ta böyle bir havayolu yatırımı için start verdik. Arabistan’da bir havayolu daha kurmaya çalışıyoruz. Afrika’da bir ülkede havayolu yatırımı yapmayı düşünüyoruz.

Türkiye’nin ciddi ticari hacmi olan Rusya ve eski Sovyet Cumhuriyetleri’nde yine bu büyümemize devam etmeyi planlıyoruz. 2017’nin sonuna kadar bunların hepsini hayata geçirmeyi düşünüyoruz.

Yeni kurumsal kimlikle birlikte büyüme stratejinizi özetler misiniz?

Artık bütün dünya hızla globalleşen bir ekonomik yapıya bürünmeye başladı. Lokal, kendi içinizde kalmanız bir değer kazandırmıyor. Büyümenizi yavaşlatıyor, bırakın yavaşlatmayı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.