“İŞ MODELİMİZ ‘VALUE FOR MONEY’ OLACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Benim boyum 1,93. Ben kendimin rahat etmediği bir şeyle yolcumun yüzleşmesini istemem. O yüzden bütün uçaklarımın koltuk aralarını kendim denetlerim. Ben rahat etmiyorsam “genişletin” derim. Zaten benim rahat ettiğim yerde yolcu rahat eder. Yolcuyu konfor

GENİŞ KOLTUK ARALARI

Biz “value for money” havayoluyuz dedik. Yani ödediğiniz paranın en iyi karşılığını alabildiğiniz havayolu modeliyle çalışıyoruz. Bir kere geniş koltuk araları kullanıyoruz. Çünkü özellikle 1,5-2 saatin üzerinde seyahat eden yolcuların en çok dikkat ettiği şey sıkış tıkış, dar koltuk aralıklı uçaklarla uçmamak.

ÖNCE BEN DENERİM

HİZMETLER BEDAVA

Diğer şirketlerin aksine bizde uçağın içinde verilen hiçbir hizmetten para alınmaz. Yolcu, biletini aldıktan sonra uçak içindeki tüm hizmetlerden ücretsiz yararlanabilir. Bagaj limitimiz makul bagaj limitinin de üzerindedir. Yolcu onun üzerine çıktığı zaman da bagajını makul bagaj ücretleriyle taşır.

YOLCU DEĞİL MİSAFİR

Yolcu gittiği yere ulaştıktan sonra da ücretsiz otobüs servislerimiz diğer şehirlere bağlantı verir. Büyük koltuk kapasiteli uçakları doldurmayı başarırsanız koltuk maliyetiniz düşüyor. Bu maliyet avantajını da yolcumuza ek hizmet olarak veriyoruz. Böylece yolcumuzu bir misafir gibi ağırlama imkanı buluyoruz. geriye götürüyor. O yüzden globalleşmek zorundasınız. Bu nedenle bu yıl itibarıyla neredeyse iki haftada bir yeni yurtdışı hattı ilan etmeye başladık. Eskiden yüzde 70 iç hat, yüzde 30 dış hat uçuyorduk. Önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 70 dış, yüzde 30 iç hata çevireceğiz. Bu sezon başında bir sürü yeni dış hat frekansını duyurduk. Bir dahaki senenin yazına kadar da daha birçok yeni dış hattın açılışını duyuracağız.

Uçak filonuzda ne kadarlık bir büyüme planlıyorsunuz?

2021 yılına kadar tüm dünyada yapacağımız havayolu yatırımlarında 100 uçağı geçmemiz gerekiyor. Türkiye’de de asıl büyümeyi üçüncü havalimanının hayata geçmesiyle bekliyoruz.

Eskiye göre rekabet ne kadar arttı ve bu ortamda para kazanma formülünüz nedir?

Rekabet hiçbir zaman bitmez, her zaman artar. Önemli olan bu rekabet ortamında para kazanacak hale gelmeniz.

Birincisi bunun için doluluk oranınızı artırmaya oynuyorsunuz, ikinci olarak farklı hizmetler vererek aynı yolcudan daha fazla ekonomik değer elde ediyorsunuz.

Yurtdışı operasyonlarınız arasında en kârlılar hangileri?

İç hat uçuşunu değiştirdiğiniz her dış hat uçuşu şirketi çok daha kârlı bir hale getiriyor. Hava yolları iç hatlarda uçuşlar kısa süreli olduğu için para kazanmaz. Çünkü bütün maliyetler o 1 saatlik uçuşun üzerinde birikir. Aynı hakkı 4 saatlik bir uçuşa çevirdiğiniz zaman 1 saatin bütün maliyeti 4 saate dağıldığı için daha kârlı uçabiliyorsunuz. Başlangıçta tanınmak için belli bir süre zararına uçabilirsiniz ama kısa sürede sunduğunuz imkanlarla onu toparlarsınız.

Önümüzdeki 5 yılda hedeflediğiniz yeni rotalar nereler?

Avrupa’da biraz daha büyümemiz gerekiyor ama Avrupa’da çok fazla oyuncu çok fazla frekansla bizim uçtuğumuz noktalara uçuyor. Onlarla işbirliği yaparak büyümeyi düşünüyoruz.

Bizim konsantre olacağımız daha çok Türkiye’nin doğusundaki noktalar ve eski Sovyet Cumhuriyetleri. Ana uçuş noktalarımız bunlar olacak. Diğer noktaları da o ülkelerde kuracağımız havayolları üzerinden artırmayı düşünüyoruz. Günün sonunda Avrupa’da büyüyeceğiz ama bunu o ülkelerde kuracağımız havayollarıyla o ülkelerden yapacağımız uçuş sayılarıyla başaracağız. Türkiye’den yapacağımız uçuş sayılarıyla değil.

Şu kadar sayıya ulaşırız diye kafanızda belli bir sayı var mı?

Şöyle basit bir örnek vereyim: 100 uçak kapasiteye geldiğiniz bir yerde bir uçak günde

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.