NEDEN ATLAS GLOBAL ADINI TERCİH ETTİK?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ortalama 3 sefer yaparsa, günde 300 sefer yapacak bir havayolu grubunuz oluyor. Bunun 300 seferi, bazı noktalara birkaç frekansta uçtuğunuzu düşünürsek, 200 nokta arasında uçuş yapan bir havayolu haline geliyorsunuz. Yurtiçi ve yurtdışı stratejileriniz farklı mı? İç hatları ve dış hatları pazarlayan ekipler ayrıdır. Ama “point to point” dediğimiz bir noktadan bir noktaya uçuş yaparak ayakta kalma şansınız neredeyse hiç kalmadı. Mutlaka bağlantılı uçuşlarla müşterileri bağlayıp pazarda çeşitlendirme yapmak zorundasınız. O yüzden doğuya yaptığınız uçuşlarla batıya yaptığız uçuşların pazarlayıcıları ortak hareket etmek zorunda. Son 5 yıldır transit taşımacılık çok öne çıkmış bir iş modeli. Bütün havayolları bu modele dönmek zorunda kaldı.

Cironuzun ne kadarı yurtdışı uçuşlardan geliyor?

Cironun şu anda yüzde 40’ı iç hat yüzde 60’ı dış hattan geliyor. Önümüzdeki yıldan itiba-

YENİ MARKANIN NEDENİ

Bunun 2 nedeni var. Birincisi Atlasjet ismiyle biz “low cost” olarak anılıyorduk. Çünkü dünyadaki bütün özel havayolları neredeyse “low cost” konseptiyle hareket ediyor ve “jet” de “low cost” algısı yaratan bir isim uzantısıydı. Bizim Atlasglobal olarak hedefimiz yakın coğrafyamızda havayolu yatırımları yapmak ve bu coğrafyalarda milli taşıyıcı konumunda havayolları kurmaktı.

GLOBALLEŞMENİN YOLU

Global olmanın 2 yolu var; Birincisi, dünyada birçok noktaya uçuş sağlar, global bir taşıyıcı olursunuz ve kendi üssünüz üzerinde dünyanın birçok noktasındaki ülkeleri birbirine bağlarsınız. Bu modeli dünyada uygulayan yaklaşık 10 büyük milli taşıyıcı var. Ya da dünyanın birçok ülkesinde havayolları kurarak yine bir global oyuncu olursunuz. Belli coğrafyalarda tek bayrakla hareket etmezsiniz, 8-10 hava sahasında bayrak taşıyıcısı olursunuz, yine o bölgelerin global taşıyıcısı olursunuz. Biz ikinci modeli uygulamayı daha uygun gördük. ren bunun yüzde 20’sini iç hat, yüzde 80’ini ise dış hatta çevireceğiz. 2015 yıl sonu ciro hedefiniz nedir? 2015 yılı ciromuz sadece Atlasglobal Havayolları olarak 400 milyon doları geçecek. Diğer grup şirketlerimiz ile beraber ise 1 milyar dolara ulaşmayı hedefliyoruz.

Sizi diğer havayollarından farklı kılan özellikleriniz neler?

Biz sadece bir havayolu değiliz. Biz Türkiye’nin en büyük turizm grubu olduk. Yani bünyesinde bir havayolu, Türkiye’nin organize seyahat pazarının yüzde 70’ini kontrol eden bir tur operatörü ve 4 zincir markası altında 12 binden fazla yatak kapasitesine sahip otel zincirleri olan kompakt bir turizm grubuyuz. Türkiye’nin en büyük turizm grubu olduk biz. Ayrıca bu üçünü ortak hareket ettirebiliyoruz. Bizi farklılaştıran en büyük özelliğimiz de bu. Yolcu bizden biletini aldığı zaman, tatil paketini de aradaki hizmetleri de alabiliyor.

10 yıl sonra Atlasglobal markasını nerede görüyorsunuz?

Hedefimiz Türkiye’ye yakın coğrafyalarda kurduğumuz ve kuracağımız havayolu grubunu uluslararası bir ittifakın içine entegre ederek dünyanın birçok noktasına ulaşabilen bir global taşıyıcı haline getirmek. Havayolu taşımacılığı, dünyadaki en stratejik sektörlerden biri. Eğer siz bu havayolu yatırımınızı bu standartlarda yapabiliyorsanız zaten tek başınıza hareket etmenize müsaade etmezler. Birçok uluslararası ortaklığa açık hale gelmek zorundasınız.

Büyümeyle beraber yabancı ortaklık düşüncesi veya teklifi var mı?

Büyüme içinde bizim yatırım yapmayı düşündüğümüz yerler var, yatırım yapmak için konuştuğumuz yerler de var. Ama bizimle birleşmek isteyen yabancı gruplar da var. Çünkü, havayolu çok stratejik bir sektör. O kadar çok ülkenin hava sahasında söz sahibi oyuncu elinizi kolunuzu sallayarak hareket etmenize müsaade etmiyor. Bir süre sonra ancak mutlaka ciddi stratejik işbirlikleri ve ortaklıklar yaparak ilerleyebilirsiniz. Bizimle görüşen gruplar var. Görüşmeler netleştiği zaman biz kamuoyunu bilgilendireceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.