“DÜRÜST OLMAMAYI ZEHİR GİBİ GÖRÜYORUM”

Capital (Turkey) - - LİDERLER - MURAT AKGİRAY / BİMEKS YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Beğendik İcra Kurulu Başkanı Hacı D. Beğendik, genç kuşak patronlardan. “Beğendik hiçbir zaman patron şirketi olmadı ve kararlar hiçbir zaman sadece üst düzey

TOLERANSIM OLMAZ

Asla toleransımın olmadığı davranış, dürüst olmamaktır. Zira dürüstlük bir ahlaki gerekliliktir ve dürüst olmayan kişi benim için asgari çalışma şartını taşımıyor demektir. Eksik bilgi verme ve hata saklama gibi davranışları da dürüst olmayan davranışlar olarak telakki ederim. Adil ve dürüst olmayan bir yapının üzerine kurulan hiçbir işin uzun vadede başarılı olamayacağına inanırım.

YALANA GÖZ YUMMAM

Dürüst olmamayı öldürücü bir zehir olarak görürüm. Yalan söyleyene, hile yapana, hata saklayana gösterilecek toleransın, bütün yapıya kalıcı zarar vereceğine inanırım. Öncelikle ben bütün çalışanlarıma karşı adil ve dürüst davranıyorum. Şirket değerlerimizde şeffaflık ve yatay iletişim vardır. Dolayısıyla birçok çalışanımızla doğrudan temas ederim. Onlar da bu konulardaki hassasiyetimi bilir. yönetici tarafından alınmadı” diyen Hacı D. Beğendik, hedefleri de ekip olarak gerçekleştirdiklerini vurguluyor. Ama tabii bu ekibi sağlam tutmak için onun da tolerans göstermediği bazı noktalar var. Beğendik, bu davranışları şöyle özetliyor:

“Bir yönetici olarak, ekipteki herkese söz hakkı tanır, görüşlerini alır ve herkesin inandığı ortak yolda ilerlemek için aksiyonlar alırım. Eğer ekip olarak bir karar alındıysa ve herkes bu kararı desteklediyse gerçekleşmesi için canla başla çabalanmasını beklerim. Eğer ekip içinde alınan karara inanmayan varsa ve çoğunluğa uymak için susuyor, kararın sonuçları çok başarılı olmadığı zaman da ‘ Ben zaten böyle olacağını düşünüyordum’ diyorsa bu tavra tahammül edemem.

Bunun dışında çalışan arkadaşlarımın ihtiyaçlarını bir başka perakendeciden temin etmesine asla tolerans göstermem. Bizler aynı gemide, aynı amaç uğruna yol alıyor, markamızı daha da ileri seviyelere taşımak için hep beraber mücadele ediyoruz. Bu durumda, çalışanlarımın bizim reyonlarımızda da bulunan, üstelik kendilerine büyük avantajla sunulan ürünleri farklı bir yerden almasını mücadelemize inançsızlık olarak yorumlarım. Bu tarz davranışlara tolerans gösterdiğinizde hedeflerinizden sapıp boş yere vakit harcamış olursunuz. Ayrıca kişiye olan inancınız ve güveniniz zedelenebilir. Ekibimizle sürekli motivasyon toplantıları yapıyoruz. Bu şe-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.