“SORUMLULUKTAN KAÇANA HİÇ TAHAMMÜLÜM YOK”

Capital (Turkey) - - LİDERLER - ÖMER YÜNGÜL / ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, değişime ve yeniliklere karşı direnç gösterenlere dayanamıyor. “İş hayatında bir sorun ya da yeni bir fikirle ilgili olarak ‘Ama bu olmaz ki, mümkün değil’ sözlerini kabul edemiyorum” diyen Bozkurt, zaman planlamasını iyi yapılmamasına da tahammül etmiyor. Bozkurt’un iş hayatında tolerans göstermediğini belirttiği diğer konular ise şöyle:

“Yeniliklere açık olmayan, değişime direnen insanlarla çalışırken zorlanıyorum. Ayrıca beraber çalıştığım ekiplerin zamanlarını iyi planlamalarını ve işi zamanında bitirmelerini bekliyorum. Yapılmasına karar verilen işlerin ‘Daha vakit var’ diyerek son güne bırakılmasına da tahammülüm yok. Çünkü son güne bırakmak ortaya çıkan işin kalitesini olumsuz etkiliyor.”

Bozkurt, bu davranışlara neden tolerans göstermediğini ise şu sözlerle özetliyor:

“Hangi sektör, hangi iş kolunda olursak olalım, yaptığımız işlerde her zaman insana dokunuyoruz. Kendi sektörümüzdeki dinamizm içinde birden çok konuya odaklanmak zorunda kalıyorsunuz. Zamanı iyi planlayamazsanız, çalışma hayatında kontrolünüzü kaybedersiniz ve oyun dışında kalırsınız. Değişime açık olmazsanız, müşterilerinizin beklentilerini karşılayamazsınız. ‘Bu iş böyle olmaz, mümkün değil’ derseniz, hiçbir zaman yeni bir yol bulamazsınız, fark yaratamazsınız. Farklıla- şamadığınız zaman başarılı olmanız, katma değer yaratmanız imkansız.” Yalan ise tüm CEO ve patronların asla tolerans göstermediği davranışlar arasında ilk sıralarda. Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, böyle düşünen patronlardan…

“İş hayatında özellikle yalan söylenmesine, dürüst ve şeffaf olunmamasına asla tahammül edemem” diyen Turan, bunun yanı sıra ciddiyetsizlik ve disiplinsizlikten de hoşlanmıyor. Turan, iş yaşamında kabul etmediği davranışları ve bu tavırlarla karşılaştığında neler yaptığını şöyle anlatıyor:

HERKES YAPICI OLMALI

Karar alma süreçlerinde söz hakkı olan herkesin yapıcı olması gerekir. Ortak hedeflere şüpheci yaklaşmak veya kaçamak şerhler düşmek bence ekip arkadaşlarıyla riski eşit olarak paylaşmamaktadır. Ekibimde, sorumluluk almaktan kaçınmayan insanlarla yola devam etmek isterim.

‘BEN DEMİŞTİM’ İSTEMEM

İçinde “ama, lakin, ben demiştim” ifadeleri bulunan cümlelere tahammülüm yoktur. Profesyonel yaşam sorumluluk almayı gerektirir. Biz ekip ruhuna inanan bir takımız ve aldığımız kararların ortaya çıkardığı başarıdan da başarısızlıktan da hep birlikte sorumluyuz. Başarısızlıkla karşılaşıldığında kendini olayın dışında tutan, sorumluluk almaktan kaçınan bir yaklaşım beni mutsuz eder.

EKİBİME GÜVENİYORUM

Bu konuda en zor ama bana göre en etkili yöntemi uyguluyorum: Arkadaşlarıma güveniyorum. Birine güvenmenin, bir sorumluluğu emanet etmenin, bir kişiyi kazanmanın en doğru yolu olduğuna inanıyorum. Ekip arkadaşıma ‘Bu görev senindir’ dediğimde onun işi sahiplenmesini görmekten büyük mutluluk duyarım.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.