“KADIN ÇALIŞANLARIMIZ DAHA AZ İŞ DEĞİŞTİRİYOR”

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI - Kadınların iş yerlerinde önem verdiği belli başlı konular var. Eğer bu konularda beklentilerini karşılayan bir ortam sağlanamazsa kadınlar bağlılıkla çalışamıyor ve ilk fırsatta iş değiştiriyorlar. Örneğin iş-yaşam dengesi kadın çalışanlarımız için çok ön

KADIN MEMNUNSA DAHA BAĞLI

Erkek çalışanlara kıyasla kadın çalışan sirkülasyonumuz bir hayli düşük. Erkekler iş değiştirmede daha esnek davranıyor. Ancak kadınlar çalışma koşullarından memnunsa işlerine daha bağlı çalışıyor. Tüm çalışanlarımıza eşit şartlar sağlıyoruz.

İŞ YAŞAM DENGESİ KRİTİK

OLANAKLAR GENİŞ

Sağlık birimimiz sayesinde çalışanlarımıza sağlık konularında destek oluyoruz. Kampüs içindeki kooperatifimizden, evleri ve kendileri için alışveriş ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Sosyal tesisimizde spor yapabiliyorlar. Doğum yapanlar için süt odalarımız var. Bu sebeplerle kadın çalışanlarımızda iş değiştirme oranı az.

EŞİT ŞARTLAR

Yönetici sirkülasyon oranımız beyaz yakalılar içinde yüzde 1,2. Yönetici kademesinde sirkülasyon oranımız kadınlarda yüzde 0,4 erkeklerde yüzde 0,8 olarak gerçekleşti. Dengeli dağılım için eşit şartlar sağlamak gerektiğine inanıyoruz. Eşit şartlar için önlem almak yetmiyor. Bu konu işe alım yaklaşımımızla başlıyor. Çalışanlarımızın emekliliğine kadar her süreçte devam ediyor. İşe alım aşamasında eşit olan iki aday arasında kadın adaya öncelik veriyoruz. Her kademede kadın çalışanlarımız da yer alıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.