MARKALAR LİDER OLMALI

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

elinizdeki verilere yanlış bir bakış açısıyla bakıyorsunuz. Büyük miktarlardaki veri yığınını elekten geçirmek ve içlerinden değerli bir şeyler bulup çıkarmak çok zor bir iş. Sizin bu süreci tersine çevirmeniz gerekir. Öncelikle müşterileriniz hakkında birtakım varsayımlarda bulunmak ve sonrasında da yaptığınız bu varsayımların doğru olup olmadığını test etmek için bu verileri elekten geçirmeniz lazım. Ayrıca rakiplerinizin müşterileri hakkında da veriler toplamanız gerekir. Burada aranması gereken en önemli şeylerden biri de sizin müşterilerinizle rakiplerinizin müşterileri arasındaki farklılıklar.

Sizin müşterileriniz daha mı genç, yoksa daha mı yaşlı? Daha mı zenginler, daha mı fakirler? Erkek mi, kadın mı? Burada tespit etmeye çalışıyor olmanız gereken ise müşterilerinizin neden rakiplerinizle değil de sizinle iş yapmayı tercih ettikleri. Bu sayede pazarlama mesajınızı tek bir fikre veya tek bir konsepte odaklayabilirsiniz.

Yıllar öncesinde büyük transformatörlere yönelik bir pazarlama programı geliştirmek için General Electric’te çalışıyordum. Burada GE marka transformatörlerin çeşitli faydalarını gösteren düzinelerce fotoğrafla dolu 4 sayfalık tanıtım

tüketicilerin markalara duygusal anlamda daha az bağlı olduğu düşüncesi muhtemelen doğru. Artık müşteriler ürünleri mantık çerçevesinde satın almaya meyilli. “En düşük fiyata satın alınabilecek en iyi ürün hangisi” fikrini benimsiyorlar.

Ancak bu durum, elbette ki markaların zihinlerde güçlü bir şekilde konumlanamayacakları anlamına gelmez. Bunun başarılması için bir şeyleri temsil ediyor olmaları gerekir. Tüketicilerin zihininde yer tutmanın en iyi yolu “liderlik”tir.

Rolex, dünyanın “lider” lüks-saat markası olarak algılanır. Bu yüzden birileri lüks bir saat satın almak istediğinde genellikle öncelikle Rolex marka saatlere bakar. Ancak Mercedes-Benz’in Rolex gibi bir konumu yok. O artık dünyanın önde gelen lüks markası olarak algılanmıyor. Ve bu durum da markanın satışlarını düşürüyor.

Bugün bir markanın başarılı olabilmesi için dar bir odağa ve bu daracık hedef pazarda liderlik pozisyonuna sahip olması gerekir. Belki de tüketiciler markanıza eskiden olduğu kadar aşık olmayacaklar. Ancak bir sonraki satın alımlarında sizin markanızı kesinlikle dikkate alacaklar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.