TEK MEDYA ARACI SEÇİLMELİ

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

ancak kısa vadede işe yarayabilen bir stratejidir, uzun vadede hiçbir getirisi olmaz. Tüketicilerin bir marka hakkında fikirlerini değiştirmeleri uzunca bir süre alır. Otomobili, hatta belki de dünyanın en meşhur otomobil markası olan Mercedes-Benz’i icat eden Daimler AG’ye bir göz atalım. MercedesBenz’in aslında dünyada en fazla satan lüks araba markası olması gerekir, ama değil. En büyük BMW ve ardından Audi geliyor. Mercedes ise üçüncü sırada. Mercedes bugün çok sayıda pazarda kendi pazar payını artırmak için daha az pahalı araçları piyasaya sürüyor. Ancak sonuçta, Mercedes bir “lüks” araç olma imajına zarar veriyor ve bu durum şirketin satışlarını düşürüyor.

Dünyada en çok satan saat markası Rolex’dir ve bu şirketin sadece pahalı Rolex saatler satmak gibi bir fikri vardır. Ancak, Rolex piyasaya daha az pahalı Rolex saatler sürerek kendi pazar payını artırmaya çalışsaydı, o zaman MercedesBenz’in düştüğü aynı tuzağa düşmüş olurdu.

Bir şirket kısa vadede kendi pazarını genişleterek satışlarını artırabilir. Ancak uzun vadede ise böylesi bir çaba, genellikle satışların düşmesiyle sonuçlanır. Çünkü pazarı genişletmek nihayetinde markaya zarar verir. ORU: Reklamverenler daha akıllıca para harcamak için ne yapmalı?

şey stratejiyle başlar. Öncelikle bir markanın hem sözel hem görsel olarak ifade edilebilen dar bir odağı olması gerekir. Yıllar önce tüm sigara markaları hem erkekleri hem kadınları cezbediyordu. Ardından Marlboro kendi odağını sadece erkeklerle sınırladı. “Sözel stratejisi “erkeksi sigara”ydı. Görsel stratejisi ise erkeksiliğin bir sembolü olan kovboy figürüydü.

Bugün Marlboro dünyanın 2 numaralı sigara markası olan Winston’dan yüzde 130 oranında daha fazla satarak dünyanın en fazla satan sigara markasıdır. Strateji pazarlama savaşının sadece yarısıdır. Bir marka şayet pazarlamaya ayırdığı parayı daha akıllıca harcayacak ise o zaman ayrıca doğru taktiklere de ihtiyacı vardır.

Bir markanın kendisine en etkili ve en verimli medya aracını seçmesi gerekir. Tekrarlıyorum, en iyisi pazarlamaya ayırdığınız parayı tek bir medyaya harcamanızdır. Yoksa yazılı basın, televizyon, radyo, açık hava, mobil gibi farklı farklı medya araçlarına değil.

Hiçbir medya aracı bir diğerinden üstün değil. Her şey markaya, kategoriye ve rekabete göre değişir. Örneğin televizyon, otomobil gibi ürün sunumları için mükemmel bir araç. Ancak kıyafet ve mücevher gibi lüks markalara göre değil. Üstelik kocaman bir bütçeniz olmadığı takdirde televizyon o kadar da etkili bir araç değil. Televizyona dikkate değer bir miktarda para harcamanız gerekir. Mobil özellikle genç kuşaklara ulaşmakta çok iyidir.

Her bir medya aracının kendine has avantajları ve dezavantajları var. Burada iyi bir yaklaşım öncelikle olası her bir medya aracını değerlendirmek ve sonra pazarlama bütçenizin büyük bir çoğunluğunu markanıza ve hedef kitlenize en uygun tek bir medya aracına harcamaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.