“YAYILMANIN RİSKİ, KONTROLÜ YİTİRMEK”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - GÜVEN BORÇA MARKA DANIŞMANI

GÜNÜN GERÇEĞİ

Basın ve televizyon reklamcılığından giderek sosyal medyaya kayış olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu zaten herkesin bildiği bir şey. Daha net olmak gerekirse ciddi bir çeşitlenmeden söz etmek mümkün. Bizler bunu, bilişim dünyasındaki bulut yaklaşımına benzetiyoruz. Eskiden iyi bir maskot, slogan veya TV reklamı yeterli olurken bugün her kanaldan daha yoğun bir iletişim kurmak gerekiyor. Birbiriyle uyumlu birçok şeyi birden yapmak günün gerçeği.

ARTAN AKTİVİTELER

Şu an herkes her mecrayı kullanmaya çalışıyor. Dijital iletişim dışında, yüz yüze iletişim, telefon, SMS, e-posta ve sponsorluk aktiviteleri de çok arttı. Bu kadar çok mecraya yayılmanın riski, kontrolü yitirmek. Eskiden sadece televizyon ve basın reklamı yaparken bir ajansla çalışarak her şey kontrol altında tutulabiliyordu. Nihayetinde bir veya iki ajans vardı. Şimdi bir marka yöneticisi bir sürü reklam ve medya ajansı, PR, etkinlik, sosyal medya marka danışmanlık ve yurt dışı ajanslarla çalışıyor.

AYNI DİLDEN KONUŞMAK

Hepsinin aynı dilden konuşması, marka adına benzer şeyler söylemesi de giderek zorlaştı. Marka kılavuzları iletişim yönergeleri, marka ve iletişim eğitimleri arttı ama bunlar da her şeyi tam çözemiyorlar tabii. Global şirketler de ülke bazındaki iletişimde sıkıntılar yaşıyor. İhtiyaca göre mecra seçimi artık günümüzün yeni uzmanlığı. Ezbere gitmemek gerekir. Bütçeye ve rekabetin durumuna göre stratejik kararlar vermek, seçimler yapmak şart. Televizyon hala etkili ama artık çok pahalı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.