GLOBALLEŞMEK İÇİN İPUÇLARI

Capital (Turkey) - - STRATEJİ -

ereste ve ahşap ürünler üreticisi Boise Cascade, 1990’lı yıllarda kendi ana pazarı olan ABD’de sıkıntılar yaşıyordu. Bu nedenle birçok şirketin ayak izini takip ederek küreselleşmeyi denedi ve ağaç zengini Brezilya pazarına girdi. Ancak bu genişleme Boise’in düşündüğünden daha zor oldu. Düzenlemeler, politik ve kültürel farklılıklar birçok çatışmaya neden oldu. Brezilya operasyonu marjinal kârlılığı yakalasa da Boise’in liderleri buraya daha fazla yatırım yapmanın anlamı olmadığına karar verdi. Boise, 2008’de Brezilya operasyonunu yerel bir rakibine 47 milyon dolara satıp çıktı.

Boise örneğinin de gösterdiği gibi “globalleşme” tabiri ne kadar havalı olsa da çoğu zaman şirketler yabancı pazarlarda istenen kârlılığı yakalayamıyor. Stratejik yönetim konusunda uzman üç akademisyenin yaptığı “Challenges and Barriers to Globalisation” (Küreselleşmenin Önündeki Zorluklar ve Engeller) araştırması da bu sorunu tüm açıklığıyla ortaya koyuyor.

Warwick Business School’dan Doç. Christian Stadler, University of Bath’den Prof. Michael Mayer ve Innsbruck University School of Management’dan Doç. Julia Hautz, 4 yıl boyun-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.