DEVİN KÖTÜ DENEYİMİ

Capital (Turkey) - - STRATEJİ -

lamak, örneğin bir Avusturya şirketinin önce Macaristan’a açılması, o şirkete öğrenmek ve gelişmek için fırsat veriyor.

Bir şirket uluslararası şubeleri üzerinde tam bir kontrol mü sağlamalı yoksa onlara otonomi mi vermeli?

Bu yine yerel ortamın özelliklerine bağlı.

ALMANYA’DA BAŞARISIZ

Bazı şirketlerin uluslararası piyasalarda başarısız olmasının bir nedeni iş modellerini ve yönetim süreçlerini yeni ortamlara adapte edememeleri… Örneğin kendi piyasası İngiltere’de çok başarılı bir perakendeci olan Marks&Spencer Almanya’ya girmeye çalıştı ve tamamen başarısız oldu. Mağazalarını yönetme biçimlerini tamamen farklı trendlerin hakim olduğu Alman piyasasına adapte edemediler.

AMERİKAN RÜYASI KÖTÜ BİTTİ

Yabancı pazarlarda başarısızlığın bir diğer nedeni de yerel rakipleri anlayamamak. Başka bir neden de aslında kendi ülkelerinde neden başarılı olduklarını bilmemeleri. Rekabet avantajının ne olduğunu bilmeden bunu yeni piyasalarda kullanamazsın. Büyük İngiliz market zinciri Tesco da ABD piyasasına girdi ve birçok sorunla karşılaştıktan sonra çıkmak zorunda kaldı.

LOKAL ŞARTLAR ÖNEMLİ

Bir örnek de Brezilya’ya açılan Boise Cascade adlı bir Amerikalı orman ürünleri şirketi. Yerel piyasadaki zorlukları hafife aldılar ve ülkeden çıkmak zorunda kaldılar. İsviçreli bir içecek şirketi uluslararası alanda başarısız oldu ve uluslararası içecek işlerini satmak zorunda kaldı. İngiliz piyasasına girmeye çalıştılar ama ülkedeki dağıtım ağı sistemini anlayamadılar ve İngiliz tüketicilerin damak tadına hitap edemediler.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.