BMW’NİN KÜRESELLEŞME BAŞARISI

Capital (Turkey) - - STRATEJİ -

ÖĞRENME SÜRECİ

Küreselleşmede başarılı olan şirketler kendi geçmişlerinden, hatalarından öğrenebilen ve yetkinliklerini geliştirebilen şirketler… Örneğin Avusturyalı ilaç üreticisi Vela’nın uluslararası piyasada başarılı olmayı öğrenmek konusunda uzun bir geçmişi var. Vela, Macaristan’daki ilk Avusturya menşeli yatırımı yapan şirketti ve bu yatırımı başarılı kılmak için 10 yıl harcadı. Sonra da bu birikimini diğer piyasalarda yatırım için kullandı.

YETKİNLİK İHTİYACI

Bunun dışında farklı piyasalara sunabileceğiniz bir ürününüz veya servisiniz olmalı. Yani iş modeliniz kendinizi birçok değişik piyasadaki rakiplerden farklılaştırabileceğiniz bir yetkinliğe dayanmalı. BMW buna iyi bir örnek. Uluslararası pazarlara açılmayı uzun bir süreç olarak gördüler ve birçok değişik pazarda başarılı olabilecekleri kaynakları ve yetkinlikleri geliştirdiler.

BAŞARIYI TAKLİT ETMEYİN

BMW bugün hem Çin’de hem de ABD’de aynı anda başarılı olabileceği bir teknolojik altyapıya ve marka bilinilirliğine sahip. Medyada ve araba üreticileri arasında birçok başarılı örnek var ancak biz araştırmamızda daha çok başarısız örneklere yoğunlaştık. İş dünyasını başarılı örnekleri direkt taklit etmeye karşı uyarıyoruz ve başarılı şirketlerin neden başarılı olduğunu araştırıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.