“İŞLEM HACMİNDE YÜZDE 20 BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

HEDEF 500 MİLYON DOLAR

Deniz Leasing olarak ikinci çeyreği iyi geçirdik. Biz bu yıl 500 milyon dolar üretim hedefliyoruz. İlk yarıda 220 milyon dolara eriştik. İşlem hacminde yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. 2014 yılını 420 milyon dolar hacimle kapattık. Bu yıl sonu da hacmimiz 500 milyon dolar olur. Bizim büyümemiz, sat geri kirala, güneş enerjisi ve sağlık gibi belli alanlara odaklandığımız için sektörden iyi gidiyor.

HER ALANDA BÜYÜME

Hiçbir ürünün işlem hacmimizde payının yüzde 20’yi geçmesini istemiyoruz. Yaygın bir portföy istiyoruz, her alanda olacağız. Bugün sat geri kirala, işlem hacmimizin yüzde 14’ünü oluşturuyor. Yıl sonunda bu oran yüzde 17’ye kadar çıkabilir. Bu yıl yaptığımız sözleşmelerin en az yüzde 75’i yeni müşterilerden gelecek. KOBİ odaklı çalışıyoruz.

BUTİK ARAÇ KİRALAMA

Sektörde operasyonel leasingle filo kiralamayı ilk biz yapıyoruz. Deniz Filo’yu leasing bünyesinde kurduk, 800 araca ulaştık. Butik araç kiralama yapıyoruz. Kurumsal çalışmıyoruz, bireysel meslek sahiplerine yöneliyoruz. Dünyada operasyonel leasing alanında iş makineleri ve sağlık çok büyük fırsat alanları. Biz de bu alanlara girmek için fizibilite çalışmaları yapıyoruz. yarısına yakını bu ürünle geldi. Sat geri kirala ile gelen pek çok firmanın makine yatırımlarını veya araç kiralamalarını da biz alabiliyoruz. Son 1,5 yıldır bu durum sektör için önemli bir trend.

Sektörde ortalama sözleşme büyüklüklerinin düşmesi de bir başka trend. Sektörde ilk çeyrekte 5 bin 341 adet işlem gerçekleşti. Leasing sözleşmelerinin noterde imzalanması şartının kalkmasıyla sektörde küçük hacimli iş sayısı da beklenildiği gibi artışa geçti. İlk çeyrek rakamlarına göre ortalama sözleşme büyüklüğü 275 bin dolar. Bu rakam 2014’ün ilk 3 ayında 383 bin dolardı. Sektörde ortalama büyüklükler düşüyor. Bu da leasing şirketlerinin daha yaygın şekilde daha çok müşteriye gittiğini gösteriyor. Sektörün KOBİ odaklı büyümesini, KOBİ’lere yöneldiğini bu göstergeden görebiliyoruz. Tüm bu tabloda kâr nasıl gidiyor? İlk çeyrekte sektör, toplam 203 milyon TL kâr elde etti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi. Gerçekleşen kâr, sektörü mutlu etti. Biz de yıl sonunda geçen yıla göre kârda yüzde 10 artış sağlayacağız.

2014 yıl sonu sorunlu kredi oranı yüzde 6,7’ydi. Bugün için oran kaç?

Sektörde bugün oran, yüzde 6,8. Bu, yüksek bir oran ama leasing sektörü bankalar kadar rahat sorunlu kredi satışı yapamıyor. Bu oran yılların birikimiyle oluşuyor. Bu yıl sonunu da aynı oranla bitireceğimizi sanıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.