“Riskler borsada satış baskısına neden olur”

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM -

Geçen ay aktif yönetilen emeklilik fonları, yüksek getirileriyle dikkat çekti. 30 Haziran-24 Temmuz tarihleri arasında fon getirisi açısından en yüksek getiriye sahip fon, yüzde 6,12 getiriyle Allianz Yaşam ve Emeklilik İkinci Esnek Emeklilik Yatırım Fonu. İkinci sıradaki fon ise yüzde 2,62 getiriye sahip olan AvivaSa Emeklilik ve Hayat Birinci Esnek Emeklilik Yatırım Fonu. Üçüncü sırada Anadolu Hayat Büyüme Amaçlı İkinci Esnek Emeklilik Yatırım Fonu yüzde 2,56 getiriye sahip. Esnek fonlar haricinde gelir amaçlı dış borçlanma araçları fonları da getiride öne çıkıyor. iyasalar riskler ve fırsatlarla volatil bir süreç yaşıyor. Bu hareketlilik, devam edecek gibi görünüyor. Risklere bakıldığında yeni bir seçim en temel risk. Siyasi belirsizliğin ekonominin gidişatını bozması, Suriye sınırındaki terör olayları ve FED’in faiz artırımı süreci, piyasaları baskılıyor. Fırsatlar tarafında ise koalisyon hükümetinin kurulması ve yeni hükümetin Türkiye’ye ivme kazandıracak ekonomi adımlarını atması önemli fırsatlar. Yine sınırdaki risklerin azalması piyasaları motive edecek. Alan Yatırım Genel Müdürü METİN AYTEKİN, piyasaların negatif gelişmeleri daha fazla fiyatlayacağı düşüncesinde. Aytekin, “Siyasi stresin artması ve ABD faiz beklentisi nedeniyle borsalarda ekim ayına kadar genel satış dalgası görülebilir. Borsa 80.000’in altında 75.000 ve daha altına gerileyebilir” diyor.

/ MEVDUAT ÖNERİLİYOR Piyasalarda yaşanan belirsizliklerde Türkiye’de yatırımcının geleneksel yatırım aracı TL mevduat, yine en çok tavsiye edilen ürün. Getiri potansiyelini artırmak için özel sektör tahvili (ÖST) veya ÖST fonlar portföylerde

/ PORTFÖYLERDE OLMALI Koalisyon kurulması ve kurda aşağı hareketlerin başlaması durumunda 2,60 ve hatta aşağılar test edilebilir. Bu seviyeler, açık pozisyonu olan kurumsal ve bireysel yatırımcılar için alım fırsatı. Yine FED’in faiz artırımı sürecinde güçlü dolar beklentisi dikkate alındığında yatırım fırsatı olarak görülebilir. Erken seçim belirsizliği gündeme gelirse kurda yeni zirveler gündeme gelebilir. Portföylerde dolar yatırımı öne çıkacak. Euro ise geri planda. bulundurulabilir. Tahvil-bono ise çok fazla tavsiye edilmiyor. Olumlu senaryoda ise gerileyecek döviz kurlarının ve küresel piyasalarda gerileyen emtia fiyatlarının, enflasyonun baskılanmasına yardım etmesi bekleniyor.

/ DEĞERLEMELER ÖNEMLİ Borsa gelinen seviyeler itibarıyla gelişen piyasalar içinde iskontolu. Piyasalar açısından kritik öneme sahip koalisyon görüşmelerinden olumlu bir sonuç çıkmaz ve 45 günlük görüşme süreci sonlanırsa, erken seçim gündeme gelecek. Bu durumda, Borsa İstanbul’un iskontosu daha da artacak. Bu da yatırımcı için önemli bir alım fırsatı yaratacak. Hisse seçiminde değerlemeler önemli.

/ GÜVENLİ LİMAN MI? Bölgesel risklerin artması, akıllara güvenli liman olarak tanımlanan sarı madeni getiriyor. Ancak global piyasalarda ons/ dolar bazında fiyatların baskılandığını unutmamak gerekiyor. Yani altını güvenli liman olarak tanımlamak çok da doğru değil. Doların ana trendinin de yukarı yönlü olduğu dikkate alındığında 90-95 TL fiyat aralığından yapılacak altın alımları bir yıl ve üzeri vadeler için getiri sunabilir. Bu ortamda da çok fazla altın önerilmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.